Reklama

Jak pozbyć się kurzu?

Nie dość, że wygląda nieestetycznie, to może powodować poważne problemy zdrowotne, zwłaszcza u alergików. O czym mowa? O kurzu. Niestety, nie można się go pozbyć raz na zawsze, dlatego tak ważne są regularne porządki. Jednak popełniając podstawowe błędy dokładamy sobie niepotrzebnej pracy. Jak skutecznie się go pozbyć z domu? Sprawdźmy.

Reklama

Codzienne odkurzanie

Żeby w mieszkaniu nie osiadał kurz, należy je codziennie dokładnie odkurzać Na podłodze zbiera się bowiem najwięcej kurzu, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z parkietem, panelami czy glazurą. Co więcej, położenie na nich dywanu czy wykładziny sprawia, że to one stają się rezerwuarem pyłu i zabrudzeń. Dlatego warto raz w miesiącu dokładnie je wytrzepać oraz minimum raz w roku wyprać bądź powierzyć je profesjonalnej firmie czyszczącej. Należy pamiętać, aby regularnie wymieniać w odkurzaczu worek oraz filtr. Dzięki czemu sprzątanie jest bardziej efektywne.

Odpowiednia wentylacja

W zamkniętych pomieszczeniach kurz osiada szybciej. Aby rozwiązać ten problem, należy często wietrzyć mieszkanie: latem i wiosną kilka razy dziennie, natomiast zimą raz. Dobrze jest również przyjrzeć się stanowi przewodów wentylacyjnych. Pamiętajmy, że należy czyścić je równie regularnie, gdyż na niej osiada się bardzo dużo kurzu.

Odpowiednia temperatura

Kurz osiada się szybciej w pomieszczeniach suchych i ciepłych. Odrobina wilgoci sprawia, że tumany nie unoszą się w powietrzu i nie przemieszczają się na powierzchnie, takie jak szafki i półki.

Dobór odpowiednich detergentów

Kurz z powierzchni gładkich można ścierać za pomocą wilgotnej ściereczki, która dokładnie zbierze wszelkie drobinki. Dobrze jest również posłużyć się środkiem antystatycznym – zapobiega ona osiadaniu kurzu na dłużej. Można też przygotować samodzielnie ekologiczny środek czyszczący: wymieszaj ze sobą szklankę wody, ¼ szklanki octu, dwie łyżki oliwy i 10 kropel ulubionego olejku eterycznego.

Kolejność ma znaczenie

Usuwanie kurzu z domu powinno rozpocząć się od powierzchni, które znajdują się najwyżej. Na sam koniec porządnie odkurz podłogi i umyj je wodą z detergentem.

Siedliska kurzu

Nie tylko dywan zbiera bardzo dużo kurzu. Jego siedliskami są również firanki i zasłony, narzuty, a także rośliny doniczkowe. Pamiętaj o tym, aby tekstylia często prać i wymieniać. Nie wolno zapomnieć o bieżącym przecieraniu z kurzu roślin doniczkowych. Jeśli nie możesz uporać się z dużą ilością kurzu, postaraj się ograniczyć ilość zbędnych rzeczy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama