Reklama

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z łazienki?

Do brzydkiego zapachu w łazience może przyczynić się kilka kwestii, zarówno zatkany syfon w umywalce, jak i problemy z wentylacją. Szczególnie łazienka jest miejscem, w którym o czystość należy dbać regularnie. To za sprawą dużej wilgotności występującej w tym pomieszczeniu, niepożądana woń może pojawiać się częściej niż w innych częściach domu. Warto zastosować domowe sposoby na czyszczenie łazienki, aby usunąć przykrą woń i przywrócić świeżość. Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z łazienki? Podpowiadamy poniżej.

Czemu w łazience brzydko pachnie?

Przyczyn nieprzyjemnego zapachu w łazience może kilka, od zatkanej toalety, po źle działającą klimatyzację. Ważne jest, aby doszukać się źródła nieprzyjemnej woni i pozbyć się jej. Warto wykorzystać domowe środki, takie jak ocet czy sodę oczyszczoną, które pomogą ci w usunięciu przykrego zapachu. Kiedy problem dotyczy klimatyzacji czy zapchanego syfonu, niezbędne może okazać się wezwanie fachowca lub użycie bardziej specjalistycznych środków.

Usuwanie przykrego zapachu z toalety

Kiedy mamy do czynienia z przykrym zapachem z toalety, często przyczynę stanowią zatkane rury odpływowe. W miejscach tych zbierają się bakterie, które są powodem pojawienia się brzydkiego zapachu. Jak można poradzić sobie z tym problemem? Najlepszym sposobem na udrożnienie odpływu, jest użycie gorącej wody z sodą oczyszczoną. To substancja lekko żrąca, która jest tania i ekologiczna, a zarazem skuteczna. Wystarczy, że pół szklanki sody wsypiesz do muszli klozetowej i zalejesz gorącą wodą. Odczekaj kilka minut i spłucz wodę, efekt będzie od razu widoczny.

Reklama

Smród z umywalki

Brud oraz włosy mogą zatkać syfon, w którym również gromadzą się bakterie, wytwarzając bardzo nieprzyjemny zapach. Jak temu zaradzić? Część zanieczyszczeń możesz spróbować wyciągnąć samodzielnie zawiniętą końcówką cienkiego druta, ale to może nie wystarczyć. Najlepiej odkręcić syfon, który należy dokładnie oczyścić i umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Przed rozkręceniem umywalki pamiętaj o podstawieniu miski, aby uchronić się przed kałużą wody ściekającej z odpływu. 

Czyszczenie brodzika

Jeszcze inną przyczyną przykrego zapachu w łazience może być brudny lub zatkany brodzik, z którego wydobywa się nieprzyjemna woń. Na obrzeżach natomiast gromadzi się kamień i resztki brudu, które trzeba usunąć. Do udrożnienia odpływu zastosuj sodę oczyszczoną, jak w przypadku zatkanej toalety. Natomiast całą powierzchnię umyj za pomocą octu i kilku kropel soku z cytryny, składniki pomieszaj z wodą (proporcje 1:1:2). Całość przelej do butelki z atomizerem, dzięki czemu aplikacja substancji będzie łatwiejsza. Preparat rozprowadź równomiernie po całej powierzchni i szoruj za pomocą gąbki. Na końcu pozostałości brudu spłucz pod bieżącą wodą i gotowe!

Problemy z wentylacją

Innym problemem nieprzyjemnego zapachu w domu mogą być problemy z wentylacją. Jej zadanie to zabezpieczenie instalacji kanalizacyjnej przed wydobywającym się z niej przykrą wonią. W momencie, w którym instalacja jest niedrożna, do łazienki przedostaje się brzydki zapach, który może roznieść się po całym mieszkaniu. Dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o regularne przeglądy przewodów wentylacyjnych, a w razie potrzeby zawołać fachowca, który usunie szkodę. 

Polecamy:

To częste błędy popełniane podczas sprzątania. Unikaj ich

Sprawdzone sposoby na pleśń na ścianie i suficie. Teraz jest dobry czas, by pozbyć się grzyba z domu

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama