Reklama

Jak pozbyć się brzydkich zapachów z łazienki?

Łazienka należy do pomieszczeń, w których nieprzyjemne dla naszych nozdrzy zapachy pojawiają się najczęściej. Ich powstawaniu sprzyjają gromadzące się bakterie i wszechobecna wilgoć, nie wspominając nawet o obecności kanalizacyjnych odpływów. Doraźnie brzydkie zapachy neutralizujemy zwykle, stosując popularne odświeżacze w sprayu, ale w dłuższej perspektywie jest to rozwiązanie, które nie daje pożądanych efektów. Podpowiadamy, po jakie naturalne środki sięgnąć, aby dokuczliwego problemu pozbyć się względnie szybko, a przede wszystkim skutecznie.

Reklama

Skórka z cytryny: Skuteczny neutralizator zapachów

Najsłynniejszym naturalnym pochłaniaczem nieprzyjemnych zapachów jest bogata w olejki eteryczne i wykazująca przeciwbakteryjne właściwości skórka cytryny. Można zastosować ją bezpośrednio. Wystarczy obrać cytrynę, pokroić jej skórkę na kawałki i umieścić je w kilku miejscach w łazience. Im świeższa skórka, tym lepszy, bardziej odświeżający efekt uzyskamy.

Jak zrobić cytrynowy odświeżacz?

Na bazie skórki z cytryny możemy też przygotować naturalny odświeżacz powietrza. Do jego sporządzenia potrzebne będą:

* Pięć świeżych skórek z cytryny

* Sok z jednej cytryny

* Szklanka wody

Sposób przyrządzania:

Skórki umieszczamy w garnku i zalewamy wodą. Mieszankę gotujemy przez kilka minut. Następnie dodajemy sok z cytryny. Składniki starannie mieszamy. Gotowy preparat przelewamy do szklanych miseczek albo buteleczek i umieszczamy w łazience - tak, aby mógł swobodnie parować, a tym samym neutralizować wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Cytryna i soda oczyszczona: Niezawodny odświeżający duet

Odświeżające i przeciwbakteryjne właściwości cytryny wzmocni połączenie jej z sodą oczyszczoną. Nie tylko skutecznie pozbędziemy się gromadzącego się w łazience brudu, osadów czy plam, ale też zredukujemy silne zapachy dobiegające z kanalizacji i te powstające wskutek działania wilgoci i mikroorganizmów.

Do przygotowania cytrynowo-sodowego odświeżacza potrzebne ci będą:

* sok z czterech cytryn

* szklanka wody

* 1/4 szklanki sody oczyszczonej

* butelka z rozpylaczem

Sposób przygotowania:

Wyciśnij sok z cytryn. Połącz go z sodą oczyszczoną i z wodą. Gotowy preparat przelej do butelki z atomizerem i spryskaj nim starannie całą powierzchnie łazienki, włącznie z toaletą.

Odświeżacz powietrza na bazie octu spirytusowego

Niechciane, mocno nieprzyjemne dla nozdrzy zapachy pozwoli ci też usunąć znany ze swoich czyszczących i antybakteryjnych właściwości ocet spirytusowy. Sporządzony na jego bazie preparat pozwoli pozbyć się z powierzchni sanitarnych wszelkich mało estetycznych "dodatków", takich jak żółte nacieki, osady, zabrudzenia czy wspomniane aromaty. Do jego przyrządzenia potrzebne będą:

* 3 szklanki octu spirytusowego

* 1 szklanka wody

* butelka z atomizerem

Sposób przygotowania:

Ocet spirytusowy połącz z wodą. Mieszankę przelej do butelki z atomizerem i spryskaj nią urządzenia sanitarne: muszlę klozetową, umywalkę czy wannę i dokładnie je oczyść.

Odświeżacz na bazie olejków eterycznych

Skutecznym sposobem na gromadzące się w łazience bakterie oraz nieprzyjemne zapachy, także te dobywające się z odpływów kanalizacyjnych, jest zastosowanie naturalnego odświeżacza na bazie olejków eterycznych. Odpowiednio dobrana kompozycja potrafi zdziałać cuda.

Potrzebne składniki:

- 10 kropli olejku z trawy cytrynowej

- 10 kropli olejku grejpfrutowego

- 10 kropli olejku z bergamotki

- 1 szklanka wody

- 1 buteleczka z rozpylaczem

Sposób przygotowania:

Wszystkie olejki przelej do miseczki, połącz z wodą i starannie wymieszaj. Gotowy preparat przelej do butelki z atomizerem i rozpyl co najmniej trzy razy dziennie w łazience. Dzięki zastosowaniu tego prostego zabiegu pozbędziesz się wszelkich niechcianych zapachów.

Cynamon i anyż: Odświeżający duet

Niezawodny duet, jaki stanowią cynamon i anyż, nie tylko zabezpieczy naszą łazienkę przed gromadzeniem się bakterii i pojawieniem się grzyba, ale też pochłonie wszelkie nieprzyjemne zapachy. Jak wykorzystać aromatyczne przyprawy w roli odświeżacza? Umieść dwie laski cynamonu i kilka gwiazdek anyżkowych w słoiczkach albo szklanych miseczkach i rozstaw w kilku miejscach w łazience. Efekt gwarantowany.

Niezawodna lawenda

Jeśli w twojej łazience od dłuższego czasu utrzymuje się przykra woń, wsadź do wazonu świeżą lawendę lub umieść w kilku miejscach pomieszczenia materiałowe woreczki z suszoną lawendą. Odświeżający efekt odczujesz już po kilkunastu minutach. Na bazie lawendy i pozyskanego z niej olejku możesz też przygotować aromatyczny odświeżacz.

Potrzebne składniki:

* 3 łyżki suszonych kwiatów lawendy

* 1 szklanka wody

* olejek lawendowy

* butelka z atomizerem

Sposób przygotowania:

Kwiaty lawendy zalej wodą i pogotuj przez kilka minut. Następnie zdejmij garnek z kuchenki i wystudź napar. Dodaj do niego olejek lawendowy i przelej do butelki z atomizerem. Gotowy preparat rozpylaj regularnie w łazience.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama