Reklama

Jak pozbyć się brudu z kuchni i łazienki? Tę miksturę przygotujesz za grosze

Regularne dbanie o porządek to podstawa utrzymania czystości w domu, lecz w praktyce wygląda to różnie. Przez nawał codziennych obowiązków doprowadzanie do ładu łazienki czy kuchni schodzi na dalszy plan. W rezultacie na elementach wyposażenia pojawiają się trudne do usunięcia osady i zaschnięty brud. Jak się z nimi uporać? Nie sięgaj po żrącą chemię, zamiast tego postaw na domową pastę – skuteczną, niedrogą i dziecinnie prostą w przygotowaniu.

 • Doprowadzanie domu do porządku nie musi upływać pod znakiem żmudnego szorowania i oparów syntetycznych detergentów.
 • Proste mleczko do czyszczenia przygotujesz bez trudu z zaledwie czterech składników.
 • Samodzielnie zrobiony specyfik nadaje się do czyszczenia kuchennych i łazienkowych sprzętów, na których każdego dnia osiadają liczne zabrudzenia.

Domowy środek do czyszczenia: Dlaczego warto?

Mimo że sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnorodnych detergentów przeznaczonych do każdej powierzchni w domu, coraz częściej mamy ochotę wrócić do bardziej naturalnych sposobów dbania o czystość. Często decydują o tym kwestie ekonomiczne - syntetyczne detergenty bywają dość kosztowne, a do tego przechowywanie w mieszkaniu wielu opakowań, butelek i saszetek też jest problematyczne. Tymczasem okazuje się, że w domowych porządkach wykorzystywać można tańsze i bardziej uniwersalne produkty.

Reklama

Nie bez znaczenia są także kwestie zdrowotne. Używanie chemii gospodarczej może działać drażniąco na skórę i drogi oddechowe, a także doprowadzać do nasilenia objawów alergicznych. Długotrwałe wdychanie detergentów wpływa również na zwiększenie ryzyka zachorowania na astmę.

Domowy odmrażacz do szyb za grosze. Zrobisz go z dwóch składników!

Ekologia na co dzień

Dużym problemem jest wpływ detergentów na środowisko, do którego dostają się wraz ze ściekami. Chcesz, by twój dom był bardziej "zielony" i bliska jest ci idea zero waste, u której podstaw stoi ograniczanie ilości odpadów i ich oddziaływania na otaczający świat? Przyjrzyj się swoim zapasom - wśród nich znajdziesz produkty, z których przygotujesz uniwersalny i bardziej ekologiczny preparat do czyszczenia domowej przestrzeni.

Jak zrobić domowe mleczko do czyszczenia?

Nie zajmie ci to wiele czasu, a do tego możesz w pełni kontrolować konsystencję środka do czyszczenia domowej roboty. Zaproponowane przez nas proporcje pozwolą ci uzyskać produkt o gęstości mleczka. Możesz jednak śmiało przygotować bardziej gęstą pastę lub wręcz przeciwnie - produkt przypominający płyn. Jak ci wygodniej!

Lista potrzebnych składników:

 • 2 szklanki sody oczyszczonej,
 • 1/3 szklanki płatków mydlanych lub startego szarego mydła,
 • 1/3 szklanki gorącej wody,
 • kilkanaście kropel olejku eterycznego (np. cytrusowego, miętowego, herbacianego).

Przygotowanie: Płatki mydlane lub starte mydło wymieszaj w gorącej wodzie. Następnie dodaj sodę i wlej olejek. Ponownie zamieszaj i gotowe! Całość przechowuj w słoiku, najlepiej z dala od promieni słonecznych. Taki domowy preparat będzie nadawać się do użycia nawet przez rok.

Skrzypiące drzwi wyprowadzają cię z równowagi? Zastosuj ten patent!

Z tymi zabrudzeniami mleczko poradzi sobie najlepiej

Własnoręcznie przygotowane mleczko jest bezpieczne dla wszystkich powierzchni w domu. Nie musisz obawiać się zarysowania ich podczas szorowania lub odbarwienia. Poradzi sobie z osadem z kamienia, mydła i innych kosmetyków, wiec okaże się niezastąpione podczas porządków w łazience i kuchni. Wystarczy, że naniesiesz odrobinę na miękką ściereczkę lub gąbkę i przetrzesz. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo oporne, możesz zostawić porcję środka czyszczącego na kwadrans. Po tym czasie bez trudu usuniesz uporczywy brud. Na koniec spłucz ciepłą wodą i wytrzyj do sucha. Nie miej oporów przed używaniem pasty w przypadku:

 • baterii łazienkowych i kuchennych;
 • wanny;
 • umywalki;
 • brodzika i ścian kabiny prysznicowej;
 • płytek;
 • zlewozmywaku;
 • kuchennego blatu i szafek, na których osiadł tłuszcz.

Polecamy:

Nietypowe zastosowanie keczupu w domu. Aż trudno uwierzyć, że może w tym pomóc

Ciesz się świeżym pieczywem przez kilkanaście dni. Włóż do chlebaka ten popularny produkt

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe środki czyszczące | ekologiczne sprzątanie
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama