Jak pielęgnować meble?

Jeśli jesteś posiadaczem mebli z litego drewna, musisz wiedzieć, że są solidne, trwałe i oczywiście piękne. Zachwycają samych właścicieli, jak również wszystkich tych, którzy przyjdą w odwiedziny. Aby jednak jak najdłużej cieszyły nasze oczy i pięknie wyglądały, musimy odpowiednio je pielęgnować. Poniżej przedstawiamy parę wskazówek, jak należy prawidłowo dbać o meble i jakich błędów warto unikać.

Zasady użytkowania mebli

Właściwa pielęgnacja oraz użytkowanie sprawią, że lakierowane meble przez długie lata będą wyglądały jak nowe.

Będąc posiadaczem takich mebli musisz wiedzieć, że na ich powierzchni bardzo szybko powstają rysy. Są one wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji drewna i stosowania nieodpowiednich środków do ich czyszczenia i konserwacji.

Jakich błędów unikać?

Przede wszystkim nie stosuj szorstkich ręczników ani ściereczek, które bardzo łatwo mogą porysować powierzchnię mebli.

Pamiętaj, że w promieniach słonecznych są widoczne nawet najmniejsze mikrorysy.

Nigdy nie używaj do czyszczenia mebli mleczek ani innych środków, które posiadają jakiekolwiek granulki. Te ostatnie są szorstkie i zwyczajnie zetrą ostatnią, bezbarwną warstwę lakieru. A to właśnie ona nadaje naszym meblom pięknego połysku.

Czym czyścić lakierowane meble?

Do czyszczenia lakierowanych mebli na wysoki połysk idealnie nadają się ściereczki z mikrofibry. Są one delikatne i nie rysują powierzchni. Pamiętaj, że do czyszczenia mebli możesz użyć suchych ściereczek lub - gdy jest taka konieczność - lekko zwilżyć je wodą. Nie używaj żadnej chemii. Do czyszczenia mebli lakierowanych nie nadaje się też ręcznik papierowy, który rysuje meble i niszczy ich połysk.

Czy stosować nabłyszczacze do mebli?

Jeśli zastanawiasz się, czy do pielęgnacji lakierowanych mebli używać nabłyszczaczy, przestrzegamy, abyś nigdy nie sięgał po tego typu środki. Nabłyszczacze to chemia, a tą lakierowane meble po prostu nie mogą być pielęgnowane. Niektóre preparaty potrafią na chwilę zwiększyć połysk naszych mebli, a później szybko je zmatowić.

Pamiętaj, aby pielęgnować meble regularnie i nie dopuszczać do powstawania plam i zabrudzeń, które są trudne do usunięcia.

Podczas pielęgnacji mebli ważne są dwa etapy:

• czyszczenie mebli

• zabezpieczenie odpowiednim środkiem konserwującym

Pamiętaj, żeby każdy z tych etapów przeprowadzić oddzielnie.

Nie stosuj proszków

Już wiesz, że najlepsza do czyszczenia tego typu mebli będzie miękka ściereczka, zwłaszcza ta z mikrofibry. Najpierw przetrzyj delikatnie meble, usuwając z nich brud i kurz. Jeśli to nie wystarczy, nałóż specjalny środek do czyszczenia mebli lakierowanych. Pamiętaj tylko, aby taki środek nakładać najpierw na ściereczkę, a dopiero później przystąpić do czyszczenia mebli. Nigdy nie nakładaj środków bezpośrednio na meble. Mogą odbarwić, zmatowić lub odparzyć drewno. Koniecznie zapoznaj się z etykietą używanego produktu. Nie stosuj proszków. Nie nakładaj też oliwek i unikaj wody. Jeśli już musisz jej użyć, delikatnie zwilżaj nią szmatkę, której używasz.

Czym zabezpieczyć meble?

Kupuj preparaty specjalnie do tego przeznaczone. Nie eksperymentuj na własną ręką i koniecznie sprawdzaj etykiety zakupionych środków. Podobnie jak przy czyszczeniu, środek do zabezpieczenia mebli lakierowanych nakładaj na szmatkę, a nie bezpośrednio na meble. Domowym, ale sprawdzonym sposobem zabezpieczenia mebli lakierowanych jest nałożenie na nie wosku. Dzięki zastosowaniu tego prostego sposobu kurz i brud nie przywierają do tak zakonserwowanej powierzchni i aby ją szybko oczyścić, wystarczy tylko przetrzeć suchą ściereczką.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama