Reklama

Jak pielęgnować dywany?

Dywany są modne, ocieplają wnętrza i dodają im charakteru. Mogą służyć przez wiele lat, pod warunkiem, że się je odpowiednio pielęgnuje. Co zrobić, aby dywany zawsze się pięknie prezentowały? Nie trzeba wydawać fortuny na powierzenie ich profesjonalnej firmie czyszczącej. Wystarczy trzymać się kilku łatwych zasad i stosować je regularnie. Jak dbać o dywany? Co zrobić w przypadku powstania na nich tłustych plam? Sprawdźmy.

Codzienna pielęgnacja jest kluczowa

Aby dywan był czysty, trzeba go codziennie odkurzać (niezależnie od tego czy jest wykonany z krótkiego czy długiego włosia). Najlepiej robić to specjalną końcówką, która dokładnie zbiera zgromadzony w nim piasek i kurz. Należy odkurzać pod różnymi kątami tak, by dokładnie zebrać wszelkie nieczystości. Trzeba również pamiętać o tym, by przynajmniej dwa razy w roku dywan porządnie wytrzepać – usuniesz się w ten sposób zgromadzony we włosiu kurz.

Pranie dywanów

Pranie dywanów jest konieczne, aby skutecznie je odświeżyć. W tym celu najlepiej dywan oddać profesjonalnej firmie czyszczącej. Oczywiście można to zrobić samodzielnie – wystarczy w misce z wodą rozpuścić delikatny detergent (płyn do mycia naczyń, ocet, soda oczyszczona, płyn do prania ręcznego) albo specjalny środek dostępny w sklepie. Dywan należy wyprać wcierając w niego niewielką ilość roztworu gąbką lub delikatną szczotką. Trzeba jednak uważać, aby nie zalać tkaniny, ponieważ to bardzo szkodzi dywanowi i skraca jego trwałość.

Usuwanie plam

Plamy na dywanach powstają często. Wystarczy chwila nieuwagi, aby wylać jakiś napój. W takim wypadku trzeba działać szybko, od razu zetrzeć plamę i położyć na dywanie kawałek ręcznika papierowego, by wchłonął płyn. Jeśli powstała widoczna plama, można ją przetrzeć roztworem wody i płynu do mycia naczyń. A co zrobić z nietypowymi plamami? Wtartą gumę do żucia usuniesz przykładając do niej lód – po kilku minutach można ją łatwo zdrapać. Natomiast tłuste plamy należy zasypać talkiem albo mąką ziemniaczaną: trzeba zostawić proszek na minimum dobę, aż wchłonie tłuszcz. Następnie całość trzeba dokładnie odkurzyć.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama