Reklama

Jak odświeżyć powietrze w domu bez chemii?

Pomimo regularnego wietrzenia w naszych domach może utrzymywać się nieprzyjemny zapach, który - mówiąc kolokwialnie - czasami trudno wygonić. Zapachy z kuchni, toalety i pokoi dziennych często wsiąkają w firany i meble, nie wspominając już o dymie papierosowym. Można się ich pozbyć nie używając chemicznych środków. Podpowiadamy kilka sprawdzonych naturalnych sposobów.

Reklama

Skórki z cytrusów

Cytrusy to naturalne pochłaniacze nieprzyjemnych zapachów, dlatego jeśli chcemy pozbyć się ich z domu, wykonajmy z nich naturalny odświeżacz powietrza. Wystarczy wrzucić zasuszone skórki z cytryny i pomarańczy do woreczka z wykonanego z naturalnych materiałów. Tak przygotowane odświeżacze wieszamy lub rozstawiamy w różnych częściach domu.

Lawendowo-pomarańczowy odświeżacz powietrza

Nasza kolejna propozycja to odświeżacz lawendowo-pomarańczowy. Lawenda również świetnie sprawdza się w pochłanianiu nieprzyjemnych zapachów. Ponadto, odstrasza takie owady, jak rybiki. Oto przepis, jak przygotować odświeżacz:

* jedna łyżeczka spirytusu

* około piętnaście kropli lawendowego olejku eterycznego

* około piętnaście kropli pomarańczowego olejku eterycznego

* jedna szklanka wody

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą w butelce z atomizerem. Jak stosować taki odświeżacz? Po prostu rozpylamy go w powietrzu w miejscach, gdzie nieprzyjemnie pachnie. Pamiętajmy, by nie kierować strumienia odświeżacza bezpośrednio na drewno czy tkaniny, ponieważ może je uszkodzić.

Roztwór octu z wodą

Ocet, choć sam nie grzeszy przyjemnym zapachem, wykazuje zdolność pochłaniania innych nieprzyjemnych woni. By pozbyć się niechcianych zapachów, zastosujmy roztwór z octu i wody (połowa szklanki octu na około dwa litry wody). Taką miksturę wlewamy do butelki z atomizerem i rozpylamy w powietrzu. Ten preparat sprawdzi się nie tylko w odświeżaniu powietrza, ale również w czyszczeniu różnego rodzaju powierzchni. Jeśli chcemy, by w powietrzu unosił się konkretny zapach, dodajmy do mieszanki kilka kropel olejku eterycznego o ulubionym zapachu.

Po prostu kawa

Jedną z właściwości kawy jest zdolność pochłaniania innych zapachów, również nieprzyjemnych. Wystarczy rozsypać w kilku miejscach w domu ziarna kawy, a także umieścić je na przykład w lodówce, szafie z ubraniami, by oczyścić powietrze.

Węgiel drzewny

W celu usunięcia nieprzyjemnych zapachów z powietrza, możemy zastosować również węgiel drzewny. Jest całkowicie bezpieczny, więc bez obaw może być przechowywany w domu. Pochłania dym papierosowy oraz inne nieprzyjemne zapachy. Możemy umieścić go w koszu na śmieci lub w lodówce. By odzyskiwał swoje właściwości, warto co jakiś czas osuszyć go na słońcu.

Prócz stosowania różnego rodzaju odświeżaczy powietrza pamiętajmy również o regularnym wietrzeniu naszych domów oraz mieszkań. Dzięki temu zawsze będą przyjemnie pachnieć.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama