Reklama

Jak odświeżyć dywan?

Pranie dywanów to ciężka i niełatwa praca, jednak jeśli nie są one zbyt zabrudzone, czasem wystarczy je jedynie odświeżyć, aby lepiej się prezentowały. Istnieją domowe sposoby na czyszczenie dywanów, które pomogą ci szybko i łatwo pozbyć się nieświeżego zapach i niezbyt estetycznego wyglądu kobierca. Jak odświeżyć dywan wykorzystując domowe metody?

Jak odświeżyć dywan? Soda

Soda bardzo dobrze wchłania zapachy, a przy tym jest śmiertelna dla roztoczy i grzybów — o czym przekonał się każdy, kto domowymi sposobami walczył z pleśnią. Dlatego na pytanie jak wyczyścić dywan domowymi sposobami — soda jest bezbłędną odpowiedzią. Wystarczy kilka torebek wodorowęglanu sodu rozsypać na dywanie i dokładnie rozprowadzić ścierką. Liczba opakowań, które musisz użyć, zależy od wielkości twojego dywanu. Pozostaw rozsypaną sodę na noc lub jeśli to niemożliwe przynajmniej na kilka godzin. Następnie raz jeszcze przetrzyj dywan szmatką i dokładnie go odkurz. Po takim zabiegu przykre zapachy znikną, a kobierzec będzie się prezentował o wiele lepiej. Rozsypywanie sody to jedna z domowych metod prania dywanów na sucho.

Reklama

Jak odnowić zadeptany dywan?

Niekiedy nieatrakcyjny wygląd dywanu może być związany z częstym użytkowaniem, co objawia się zadeptanym runem kobierca lub ustawieniem ciężkich mebli, które po przesunięciu pozostawiają nieładne wgniecenia w dywanie. Aby przywrócić nowy wygląd kobierca, wystarczy przyłożyć do niego wilgotną szmatkę i położyć na niej na kilka chwil rozgrzane żelazko. Takie prasowanie dywanów pomaga odnowić ich włosie, dzięki czemu znów prezentują się one świeżo. Jak odświeżyć dywan? Wyprasować go!

Jeśli nieestetyczny wygląd dywanu wiąże się z zabrudzeniami, je także można usunąć domowymi sposobami. Pisaliśmy o tym w artykule: “Domowe środki do czyszczenia dywanów", gdzie prezentujemy różne metody usuwania plam w zależności od ich rodzaju.

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama