Reklama

Jak odetkać zatkany odpływ wanny, umywalki czy zlewozmywaka?

Zatkany odpływ w zlewie czy wannie to nie lada problem. Jeżeli żaden z wypróbowanych środków chemicznych nie poradził sobie z odetkaniem zatoru, spróbuj naszego sprawdzonego sposobu, zanim wezwiesz hydraulika. Z pewnością będzie cię to kosztować o wiele mniej niż rachunek za usługę hydraulika. Warto spróbować, bo może okazać się, że poradzisz sobie z problemem własnoręczne.

Czego potrzebujesz? Jedynie kilku przedmiotów, które z pewnością znajdziesz w domu. Przygotuj śrubokręt, nożyczki, plastikową opaskę ściągającą, myjkę do naczyń (może być druciana), sodę oczyszczoną i ocet.

Pierwszym krokiem jest odkręcenie sitka. W ten sposób będziesz mieć znacznie większe pole manewru, a także masz możliwość usunięcia zanieczyszczeń znajdujących się bezpośrednio za sitkiem. Myjką do naczyń zbierz osady z mydła, kamień i inne zalegające w początkowym odcinku odpływu przedmioty. Już sama ta czynność znacznie poprawi przepust wody w rurze.

To jednak nie koniec. Teraz należy pozbyć się zanieczyszczeń, które znajdują się znacznie głębiej. W rurze mogą gromadzić się włosy, a także różne osady i kamień. Razem tworzą dla wody barierę blokującą odpływ. Opaskę ściągającą natnij delikatnie nożyczkami, aby zwiększyć jej skuteczność i wsuń do odpływy. Poruszaj chwilkę w rurze i wyciągnij. Włosy zaczepią się o nacięcia i bez problemy wyciągniesz je z opaską. Proces powtarzaj tak długo, aż nie wyciągniesz zupełnie czystej opaski.

Na koniec należy usunąć pozostałości kamienia i osadów. W tym celu pomieszaj ½ szklanki sody z ½ szklanki octu. Wlej całość do odpływu, a otwór zatkaj wilgotną szmatką. Pozostaw całość na około 10 minut, po czym spłucz gorącą wodą. Soda i ocet rozpuszczą kamień i osady, a wrzątek pomoże pozbyć się tłustego brudu pokrywającego ścianki rur. Na koniec przykręć znów sitko i zalej ciepłą wodą, niech dokładnie przepłucze rury.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama