Jak i w czym najlepiej prać pościel?

Kupując nową pościel często kierujemy się przede wszystkim względami wizerunkowymi i zwracamy uwagę głównie na jej kolor i fason, bagatelizując gatunek materiału, z jakiego jest wykonana i pomijając informacje producenta zamieszczone na metce. A to poważny błąd. To właśnie tam znajdziemy dokładną instrukcję dotyczącą optymalnego sposobu prania i przechowywania naszej pościeli, dzięki czemu będzie służyła nam przez długie miesiące, zachowa pięknie, żywe kolory, a my śpiąc w niej zapewnimy sobie komfortowy odpoczynek. Jak osiągnąć w tym względzie pełen sukces? Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo dbać o pościel.

Jak dbać o pościel: Kilka złotych zasad

Wspomniane już zostało, że metki nie są dołączane do wszelkich tekstyliów od przysłowiowej parady. Podobnie jest w przypadku pościeli. To one wskażą nam właściwy kierunek działań w sytuacji, gdy nie wiemy dokładnie, jak i w czym prać poszewki. Nieco uogólniając wątek można stwierdzić, że zdecydowaną większość dostępnych na rynku pościeli można swobodnie prać w pralce - tyle tylko, że w adekwatnej temperaturze i z użyciem odpowiednich środków. Każde odstępstwo od zaleceń może "skrócić życie" naszym poszewkom.

Wypierz pościel przed pierwszym użyciem

Nie zapomnijmy też, że "nowość" poszewek czy prześcieradeł nie zwalnia nas z obowiązku ich odświeżenia. Pranie ich przed pierwszym użyciem jest wymagane, zwłaszcza gdy będą z nich korzystać dzieci czy alergicy. Tak zwane pozostałości po procesie produkcji mogą podrażnić skórę, czy wywołać reakcje uczulające. A można w łatwy sposób oszczędzić sobie problemów i sprawić, że nasza pościel będzie aksamitnie miękka oraz zyska przyjemny zapach nabyty od płynu do płukania. Zaczęliśmy od ogółu, teraz przejdźmy do szczegółu, czyli jak i w czym prać pościel z poszczególnych materiałów.

Jak i w czym prać pościel z kory?

Nie bez przyczyny pościel wykonana z kory cieszy się wśród nabywców niegasnącą popularnością. Jest bardzo łatwa w utrzymaniu, co trafia w gusta nawet najbardziej zabieganych. Powinna być prana w mechanicznie w temperaturze nie przekraczającej 60 stopni Celsjusza. Na metkach często pojawia się informacja wskazująca na to, że optymalna temperatura dla kory to 40 stopni Celsjusza. Jak nietrudno się domyślić prasować poszewek z kory nie trzeba, a wręcz jest ono zakazane. Nie zaleca się też ich wirowania. Jeśli masz jakieś wątpliwości, sprawdź oznaczenia na metce tekstylnej. Z pewnością przyjdą ci z pomocą.

Jak i w czym prać pościel z flaneli?

Gustujesz w gwarantującej miękkość i zabezpieczenie przed utratą ciepła pościeli flanelowej? W tym przypadku dozwolone jest pranie zarówno ręczne, jak i mechaniczne, a najbardziej adekwatna temperatura mieści się w przedziale od 40 do 60 stopni Celsjusza. O ile można użyć do prania względnie mało inwazyjnych środków piorących, to niezalecane jest stosowanie wybielaczy, zwłaszcza tych silnych, które zwiększają ryzyko blaknięcia czy nawet zniszczenia flanelowych tkanin.

Jak i w czym prać pościel satynową?

Równie popularna jak pościel z kory jest ta wykonana z satyny. Przed jej pierwszym użyciem warto zapoznać się z informacjami producenta, bo w tym przypadku wymagania bywają różne. Najczęściej na metce znajdziemy oznaczenie wskazujące na to, że najbardziej optymalne jest pranie jej w temperaturze sięgającej 40-60 stopni Celsjusza. Oczywiście można ją prać mechanicznie. Lepiej unikać jednak silnych detergentów, a tym bardziej wybielaczy, które mogą uszkodzić delikatny materiał. Co więcej, wcale nie jesteśmy skazani na prasowanie satynowych poszewek. Możemy uniknąć tej żmudnej czynności, jeśli zrezygnujemy z wirowania pościeli i starannie rozwiesimy ją na suszarce tuż po zakończeniu programu prania, gdy jest jeszcze lekko wilgotna.

W czym prać białą pościel?

Tradycjonaliści stawiają na pościel białą. A takową trzeba prać często i najlepiej z użyciem przeznaczonych do niej środków. Na szczęście, w tym przypadku sprawdza się oczyszczanie mechaniczne w temperaturze około 40-60 stopni Celsjusza. Najlepsze suszenie zapewnia światło dzienne.

W czym prać pościel dla alergików?

Na koniec słów kilka o pościeli przeznaczonej dla alergików. W tym przypadku zalecana jest szczególna ostrożność oraz dbałość i częstotliwość działań. Roztocza powinny być usuwane z poszewek regularnie, dlatego pościel osoby z wrażliwą skórą powinna być prana raz na siedem-dziesięć dni i z użyciem odpowiednio dobranych środków, które nie zawierają składników drażniących skórę. Zakazane są wybielacze, wszelkie substancje zmiękczające oraz intensywnie aromatyzowane.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama