Jak i czym czyścić kanapę?

Plamy z wina, tłustych potraw czy kolorowych sosów mogą skutecznie popsuć wygląd naszych kanap, których obicia wykonane są z rozmaitych materiałów, w tym także włókien syntetycznych. Jak przywrócić dawny blask i pozbyć się nieefektownych, często bardzo uporczywych zabrudzeń, nie niszcząc przy tym trwale naszych ulubionych mebli? Wyjątkowo pomocne mogą okazać się sprawdzone kuchenne środki, takie jak kwasek cytrynowy, płyn do mycia naczyń, czy amoniak, z dobrodziejstw których często korzystają nasze mamy. Sprawdź, czym najlepiej wyczyścić kanapę wykonaną ze skóry, a jakich metod najbezpieczniej użyć w przypadku odświeżania mebli wykonanych z zamszu czy z materiału.

Czym czyścić kanapę?

Kanapa to niemal najważniejszy i z pewnością najczęściej wykorzystywany mebel spośród wszystkich, które znajdują się w naszym domu. Na nim codziennie odpoczywamy, ucinamy sobie popołudniową drzemkę, nierzadko także śpimy, biesiadujemy i usadzamy naszych gości. Dlatego tak ważne jest, aby był regularnie odświeżany.

Jak odkurzać kanapę?

Jeśli na naszej kanapie zalega tylko kurz, czyszczenie nie powinno sprawić nam większych problemów. Wystarczy ją po prostu starannie odświeżyć odkurzaczem.

Aby wzmocnić efekt zabiegu, warto przykryć odkurzony mebel wilgotnym i wypranym w aromatycznym płynie do płukania prześcieradłem, a następnie wytrzepać mebel trzepaczką do dywanów. Dzięki tej prostej metodzie kurz na naszej kanapie nie będzie zalegał tak szybko i nie będzie się ona elektryzować.

Jak czyścić kanapę z materiału?

Jeśli na naszej kanapie wykonanej z materiału pojawiły się poza kurzem drobne zabrudzenia, możemy ją doskonale oczyścić za pomocą miękkiej szczotki oraz wody z niewielką ilością płynu do mycia naczyń.

Podobny zabieg można wykonać przy oczyszczaniu kanap wykonanych ze skóry i materiałów skóropodobnych. Namocz miękką bawełnianą szmatkę w letniej wodzie zmieszanej z płynem do mycia naczyń i przetrzyj nią delikatnymi ruchami powierzchnię mebla. Jeśli chcesz, by twoja kanapa lśniła, przetrzyj dodatkowo jej powierzchnię mleczkiem do demakijażu. Możesz też na koniec - zamiast używać w tym celu specjalnych preparatów - posmarować ją kremem do rąk.

.

Jak usunąć plamy z kanapy skórzanej?

Prawdziwe problemy pojawiają się wówczas, gdy naszą skórzaną kanapę oszpeciły, często bardzo uporczywe, plamy. Pamiętaj, że używanie silnych detergentów jest w tym przypadku absolutnie niewskazane i często kończy się trwałymi odbarwieniami i uszkodzeniami mebli.

Najbezpieczniej zaufać starym, sprawdzonym sposobom i w zależności od typu zabrudzenia zastosować odpowiednie domowe środki. Jeśli na twojej kanapie pojawiła się plama z kawy lub herbaty, należy ją jak najszybciej osuszyć za pomocą ręcznika papierowego, a następnie wyczyścić miękką szmatką zamoczoną w ciepłej wodzie zmieszanej z płynem do mycia naczyń. Taka sama metoda sprawdzi się w przypadku usuwania zabrudzeń po ketchupie, musztardzie czy innych kolorowych sosach. Z kolei plamy po winie należy natychmiast wytrzeć do sucha, tak aby nie wchłonęły do wnętrza skóry, a pozostałości usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki.

Jak usunąć plamy z kanapy zamszowej?

Wyjątkowo ostrożność należy zachować także przy usuwaniu plam z kanapy zamszowej. Jeśli wylaliśmy na nią herbatę, kawę lub colę, możliwie jak najszybciej powinniśmy osuszyć jej nadmiar - najlepiej przy użyciu papierowego ręcznika. W usuwaniu trwałych śladów po napojach najlepiej sprawdzi się biały ocet zmieszany z ciepłą wody i naniesiony na zabrudzenia.

Uwaga! Pod żadnym pozorem nie przyspieszaj procesu suszenia, używając w tym celu grzejnika czy suszarki. Może w ten sposób spowodować odbarwienia, które trwale oszpecą obicia kanapy.

Jak usunąć plamy z kanapy materiałowej?

Usuwanie zanieczyszczeń z kanap, których obicia zostały wykonane z materiału, nie już aż tak bardzo kłopotliwe. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku między innymi sprawdzony w kuchni kwasek cytrynowy. Aby pozbyć się plam z kawy, herbaty, soku masła czy majonezu, użyj 10 gram kwasku rozpuszczonego w połowie szklanki wody i nanieść mieszankę na zabrudzenia. Po około 15 minutach czyszczenia szmatką powinny zniknąć. W przypadku silnych zanieczyszczeń czynność należy powtórzyć, używając dodatkowo alkoholu.

Plam z materiałowych kanap można pozbyć się także stosując szampon do dywanów. Wystarczy połączyć go z wody, przygotować z nich pianę, a następnie nanieść ją ściereczką lub gąbeczką na zabrudzenia i delikatnie pocierać.

Czym czyścić kanapę z weluru?

Kanapy z obiciami wykonanymi z weluru najlepiej odświeżać wodą zmieszaną z amoniakiem. No wykonania roztworu będą ci potrzebne 4 czubate łyżki amoniaku i litr wody. Mieszaninę nanoś miękką szmatką lub gąbką.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama