Reklama

Jak farbować tkaniny za pomocą kurkumy?

Kurkuma jest przyprawą wielozadaniową. Może zarówno doprawić potrawę, jak i zatrzymać krwawienie. Stosuje się ją również w celach pielęgnacyjnych i leczniczych. W Indiach mówi się, że jest ona błogosławieństwem Matki Ziemi. Kurkumą można również w naturalny sposób barwić odzież.

Reklama

Zacznij od złożenia tkaniny w kwadrat. Gdy już to zrobisz, za pomocą gumki zabezpiecz tkaninę przed rozłożeniem. Gumki nałóż w pionie i poziomie, możesz użyć gumek w dowolnej ilości. Teraz weź głęboki garnek i wlej do niego 1 litr octu na 4 litry wody. Zanurz tkaninę w wodzie. Jeśli tkanina nie jest całkiem zanurzona, dodaj wody. Podgrzewaj wodę na średnim ogniu.

Weź kolejny garnek i wlej do niego 4 litry wody oraz dodaj ½ szklanki kurkumy. Zapal pod garnkiem ogień. Obserwuj, gdy woda zacznie wrzeć zmniejsz płomień. Wyjmij tkaninę z pierwszego garnka i odciśnij nadmiar wody. Teraz zalej tkaninę mieszanką z kurkumą, upewnij się, że jest całkowicie zanurzona.

Zostaw tkaninę w wodzie na tak długo, w zależności od intensywności koloru jaki chcesz uzyskać. Im dłużej tkanina w wodzie pozostanie tym jej kolor będzie ciemniejszy.

Po zakończonym farbowaniu, wyjmij tkaninę z wody i umyj ją pod bieżącą wodą. Pomaga to w usunięciu nadmiaru barwnika w tkaninie. Następnie pozostaw tkaninę przez noc do wyschnięcia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama