Reklama

Jak doprać białe skarpety?

Białe skarpety nie są już zarezerwowane wyłącznie dla sportowców, bowiem stały się niezwykle modne i pewnie niejeden z nas ma przynajmniej jedną parę w swojej garderobie. Jednak wiele osób ich unika, ze względu na fakt, iż zabrudzenia na nich są najbardziej widoczne i zwykły proszek do prania nie zawsze sprawi, że będą śnieżnobiałe. Poza tym pod wpływem potu ich nieskazitelny kolor może się odbarwiać: będą nie tylko szare, ale często również zażółcone. Jeśli głęboko w szafie masz parę białych skarpet, których wygląd pozostawia wiele do życzenia, to możesz przywrócić im śnieżną biel i to tanim sumptem. Jak doprać białe skarpety? Jak je wybielić? Podpowiadamy!

Białe skarpety: Nie musisz z nich rezygnować!

Na białych skarpetkach brud jest bardziej widoczny, szczególnie, gdy uprawiamy sport albo po prostu chodzimy w nich po podłodze w domu. Wtedy trudno się dziwić, że na stopach gromadzi się trudny do usunięcia . Wtedy, po praniu możemy się bardzo rozczarować, gdyż zanieczyszczenia pozostają nadal, a po wysuszeniu i dalszym użytkowaniu, wszystko się utrwala. Oczywiście, wtedy do prania można wybrać program z wyższą temperaturą albo użyć wybielacza - jednak wtedy tkanina, z której zrobione są skarpetki, drastycznie się osłabia i z czasem występują przetarcia i dziury. Czy w takim razie trzeba wszystkie skarpetki wyrzucić albo pogodzić się z ich nieatrakcyjnym kolorem? Nie, ponieważ jeden składnik pomoże raz na zawsze pozbyć się problemu

Reklama

Działaj od razu

Jeśli chcemy, aby nasze białe skarpetki na dłużej zachowały swój kolor, warto zadbać o nie już na etapie prania. Jeśli akurat nasz ulubiony detergent zawodzi, a po praniu brud jest nadal widoczny, warto skorzystać z niezastąpionego środka. Soda oczyszczona - bo o niej mowa - świetnie radzi sobie z zabrudzeniami, które tworzą się na białych skarpetkach. Wystarczy do każdego prania dodać dwie łyżki specyfiku, a następnie włączyć urządzenie tak, jak zwykle. Jednak warto wspomnieć, że soda oczyszczona lepiej sprawdza się w programach standardowych, które piorą w minimum 40 stopniach Celsjusza. 

Stare plamy: Zapomnij o nich raz na zawsze!

Jeśli na naszych białych skarpetkach są już zarówno wtarte zabrudzenia, jak i plamy, to można je jeszcze spróbować uratować. Jednak samo dodanie sody do prania nie wystarczy. Dlatego warto biały proszek wymieszać w miseczce z niewielką ilością wody tak, aby powstała gęsta pasta. Jeśli już jest ona gotowa, wystarczy wetrzeć je w zabrudzenia i zażółcenia, a następnie zostawić na kilka godzin. Później nie pozostaje nic innego, jak tylko wyprać skarpetki w pralce i cieszyć się śnieżną bielą tej części garderoby.

Polecamy także:

Jak często należy zmieniać i prać pościel?

Jak prać, by nie musieć prasować?


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama