Reklama

Jak domowym sposobem wyczyścić dom

Od prysznica po stal nierdzewną, beton i płytki, zebraliśmy najlepsze sposoby na czyszczenie, by ułatwić ci wiosenne porządki. Odsłoń zasłony, załóż gumowe rękawiczki: nadszedł czas wiosennych porządków! Oczywiście wiesz, jak myć podłogę, ale czy jesteś przygotowana na mycie wszystkich tych powierzchni, które przez pozostałą część roku pozostają nietknięte? Jeśli potrzebujesz kilku wskazówek dotyczących sprzątania, mamy dla ciebie cały ich zestaw.

Stal nierdzewna

Zawsze wycieraj stal nierdzewną do sucha – i zawsze w kierunku włókien. Dla większości przedmiotów z tego materiału umycie łagodnym detergentem jest wystarczające. Na plamy rdzy możesz nałożyć pastę utworzoną z sody oczyszczonej i łagodnego detergentu za pomocą miękkiej gąbki. Następnie spłucz wodą i wysusz.

Mosiądz

W wyczyszczeniu mosiężnych przedmiotów w twoim domu pomogą ci takie produkty jak keczup, sos lub przecier pomidorowy. Po prostu wetrzyj cienką warstwę wybranego produktu w mosiężną powierzchnię i pozostaw na około godzinę. Następnie wyczyść ciepłą wodą z mydłem.

Płytki

Jeśli nie możesz doczyścić swojej podłogi łagodnym detergentem, spróbuj wykonać środek do ich umycia własnoręcznie. Zmieszaj równe ilości środka wybielającego i wody w butelce ze spryskiwaczem. Spryskaj takim roztworem plamy i pozostaw na 10 minut. Następnie zetrzyj brudne miejsca miękką ścierką lub szczotką o miękkim włosiu.

Konserwacja drewna

Czy twoją pierwszą linią obrony są drewniane podłogi? Wycieraj plamy jak tylko powstaną. Plamy z oleju lub innego tłuszczu wycieraj benzyną lakową lub specjalnym środkiem do czyszczenia lakierowanych powierzchni.

Ściany

Bez względu na to, jaką farbą pomalowane są twoje ściany, ich odkurzanie pozwoli na dłuższe utrzymanie ich wyglądu. Jeśli chcesz umyć ściany, zacznij od najdelikatniejszego ze środków, czystej wody. Dodaj do niej, jeśli to konieczne, roztworu łagodnego mydła.

Podłoga winylowa

Jeśli chodzi o podłogę winylową, wystarczy czysta woda i mop! Aby uzyskać silniejszy efekt myjący, użyj octu jabłkowego, możesz wierzyć lub nie. Kwaśny odczyn octu pomoże usunąć brud bez pozostawiania smug, jak w przypadku mydła czy wosku.

Czyszczenie chodników

Regularnie odkurzaj chodniki, aby zapobiec zagnieżdżeniu się brudu w włóknach. Jeśli chcesz dokładnie je wyczyścić, użyj do tego detergentu dostępnego w sklepach lub do miski z ciepłą wodą wlej łagodny środek do mycia naczyń. Wcieraj w chodnik pianę za pomocą szczotki lub gąbki i pozostaw na jakiś czas, zanim go wypłuczesz.

Fugi

Ze względu na swój jasny kolor i porowatą strukturę, fugi często ulegają zaplamieniu. Aby usunąć niewielkie plamy, napełnij butelkę ze spryskiwaczem roztworem pół na pół octu i ciepłej wody. Zaaplikuj powstały płyn bezpośrednio na plamy i pozostaw na około pięć minut. Następnie wyczyść twardą szczotką.

Młynek do rozdrabniania odpadków

Szukasz sposobu na wyczyszczenie młynka do rozdrabniania odpadków? Napełnij go filiżanką soli kamiennej i włącz maszynkę na kilka minut. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, wlej ciepłą wodę (nie gorącą) do młynka i włóż pociętą cytrynę do rozdrobnienia.

Blaty

Na plamy z jedzenia i picia powstałe na marmurze nałóż pastę powstałą ze zmieszania pięciu łyżek płynu do naczyń z filiżanką mąki lub sody oczyszczonej. Nałóż pastę na plamę, przykryj ją folią i pozostaw na noc. Delikatnie usuń mieszankę gąbką namoczoną w ciepłej wodzie.

Kabina prysznicowa

Aby zapobiec powstaniu zacieków z mydła i tworzeniu się pleśni na kabinie prysznicowej, używaj ściągaczki do wody, gąbki lub ręcznika absorbującego wodę. Zmywaj i wycieraj ją do sucha po każdym użyciu. Do dokładniejszego mycia możesz użyć pastę z sody oczyszczonej i wody. Wetrzyj ją ręką lub miękką gąbką, a następnie spłucz octem.

Elektronarzędzia

Czy na twoich narzędziach osiadł kurz? Użyj odkurzacza do usunięcia widocznych drobinek. Do wyczyszczenia szczelin użyj skompresowanego powietrza. W międzyczasie twarda szczotka lub wełna stalowa usuną powstałą rdzę. Nie zapomnij przykryć na ten czas mokrą ściereczką plastikowych lub wykonanych z PCV części.

Żaluzje

Regularne odkurzanie ściereczką z mikrofibry, miotełki do odkurzania czy miękkiej szmatki przyniesie korzyść żaluzjom. Jeśli mamy do czynienia z większą ilością kurzu, użyjmy odkurzacza ze szczotką. Żaluzje wymagają generalnego czyszczenia raz lub dwa razy do roku. Weź szmatkę z mikrofibry, ręcznik frote, czystą skarpetkę lub bawełnianą rękawiczkę i delikatnie przecieraj każdą listwę od końca do końca. Nie zapomnij też o przetarciu spodu listwy.

Siding winylowy

Siding winylowy jest łatwy do czyszczenia. Przygotuj błyskawiczny roztwór w domu! 70% wody, 30% octu spirytusowego to wspaniały, uniwersalny środek czyszczący, który usuwa niewielkie plamy pleśni. Aby uzyskać silniejszy roztwór, wymieszaj jedną trzecią filiżanki proszku do prania z dwiema trzecimi filiżanki proszku do czyszczenia używanego w kuchni czy łazience. Do tego dodaj litr wybielacza i 4 litry wody.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama