Reklama

Jak czyścić zamsz? Sprawdzone sposoby

Zamsz to jeden z materiałów, który wymaga specjalnej pielęgnacji. Zamszowej odzieży czy butów nie wrzucimy przecież do pralki ani nie wyczyścimy popularną pastą do butów. Jak zatem prawidłowo dbać o ten materiał? Z pewnością pomocne okażą się preparaty, które kupimy w sklepach obuwniczych. Jednak, jeśli chcemy zaoszczędzić, sięgnijmy po sprawdzone domowe sposoby czyszczenia i pielęgnacji zamszu. Są bardzo skuteczne i z pewnością nie uszkodzą materiału.

Reklama

Gumka do mazania

To stary i zarazem sprawdzony sposób czyszczenia zamszowej odzieży. Gumka do mazania usunie zabrudzenia, a także niektóre plamy. Wystarczy lekko pocierać nią materiał, a następnie usunąć jej pozostałości. Gumka do mazania sprawdzi się zarówno w przypadku cienkiego, jak i grubszego zamszu.

Szczoteczka do zębów i woda

Zamsz bardzo łatwo uszkodzić, szczególnie ten delikatny, dlatego do jego czyszczenia nie należy stosować silnych środków chemicznych. Zamiast tego warto użyć szczoteczki do zębów i ciepłej wody. Wystarczy namoczyć szczoteczkę w wodzie, a następnie delikatnie, okrężnymi ruchami czyścić materiał. Zabrudzenia znikną, a skóra będzie pięknie się prezentować.

Nawilżające chusteczki

Chusteczki nawilżające świetnie nadają się do czyszczenia naturalnych oraz delikatnych materiałów. Oczywiście mowa tutaj o chusteczkach przeznaczonych do pielęgnacji ciała. Nie zawierają one substancji chemicznych, które mogłyby uszkodzić tkaninę. Są za to nasączone naturalnymi ekstraktami, które dbają o jakość materiału. Doskonale sprawdzą się w przypadku zamszowej odzieży.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to bardzo skuteczny i tani środek czyszczący. Nie jest inwazyjny, zatem nie uszkodzi zamszowego materiału. Wystarczy przygotować papkę z dwóch łyżeczek sody oraz kilku łyżek wody, następnie nanieść ją na zamsz i delikatnie wyczyścić materiał szmatką. Soda usunie większość zabrudzeń.

Woda z octem

Do czyszczenia zamszu warto użyć również domowego preparatu przygotowanego na bazie octu. Co będzie potrzebne? Połowa szklanki octu i połowa szklanki wody. Materiał należy czyścić szmatką zamoczoną w przygotowanym roztworze.

Talk na uporczywe plamy

Talk działa podobnie jak soda, choć można twierdzić, że jest nieco silniejszy. Można użyć go, gdy na zamszowym materiale pojawiła się trudna plama. Wystarczy posypać talkiem plamę, zostawić na kilkanaście minut, a następnie wyczyścić materiał zwilżoną szmatką.

Ręcznik papierowy

Jesienią i zimą na butach osadza się sól, którą posypywane są ulice. Jak skutecznie usunąć ją z zamszowych butów? Potrzebne będą:

- ręcznik papierowy;

- woda;

- gąbka.

Należy przyłożyć kawałek ręcznika papierowego na plamę, a następnie delikatnie namoczyć go wodą przy użyciu gąbki. Ręcznik należy należy zostawić na bucie do całkowitego wyschnięcia. Wchłonie sól i zabrudzenia.

Warto pamiętać

Warto pamiętać, że zamsz to wymagający materiał, dlatego należy go regularnie impregnować stosując specjalne preparaty. Dzięki temu zamszowa odzież będzie służyła na dłużej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama