Jak czyścić żaluzje?

Żaluzje są bardzo popularną opcją dekoracyjną. Aby jednak ładnie wyglądały, wymagają regularnej pielęgnacji i warto przestrzegać kilku zasad, które nam w tym pomogą. Oczywiście niektóre metody czyszczenia mogą być stosowane do wszelkiego typu żaluzji, ale w rzeczywistości istnieją różne sposoby, w zależności od ich budowy. Poniżej podajemy kilka ogólnych zasad i technik dotyczących czyszczenia żaluzji z różnych materiałów.

Ogólne czyszczenie

Regularne odkurzanie za pomocą miotełki z mikrofibry czy piórek, jak również miękkiej szmatki na pewno wpłynie korzystnie na stan każdego rodzaju żaluzji. Aby uzyskać lepsze rezultaty, rozłóż je dokładnie i sprawdź, czy wszystkie listwy układają się w tę samą stronę. Odkurzaj delikatnie, przesuwając się w tym samym kierunku po listwach. Następnie obróć miotełkę lub szmatkę o 90 stopni i znów odkurzaj. Przesuń żaluzje w drugą stronę i powtórz czynność.

• W przypadku silnego zakurzenia użyj nasadki w postaci małej szczotki do odkurzacza, przesuwając ją wzdłuż listew. Podczas używania odkurzacza upewnij się, że jest on nastawiony na najsłabsze ssanie. W przeciwnym razie uszkodzisz listwy.

Żaluzje wymagają gruntownego czyszczenia raz lub dwa razy do roku. Weź szmatkę z mikrofibry, ręcznik frote, czystą skarpetkę lub rękawiczkę bawełnianą i delikatnie przecieraj listwy z jednego końca na drugi, nie zapominając o dole listwy. Aby usunąć silniejsze zabrudzenie czy plamy, możesz lekko zmoczyć żaluzje ściereczką zamoczoną w wodzie lub roztworze z 25% octu spirytusowego i 75% wody.

Istnieją również specjalne akcesoria do odkurzania żaluzji. Większość z nich ma „palce”, które pozwalają na odkurzanie kilku listew za jednym razem. Takie akcesoria zwykle wykonane są z mikrofibry, miękkich szmatek lub gąbek i można je znaleźć w wielu sklepach z produktami gospodarstwa domowego.

Żaluzje metalowe i winylowe

Tego typu żaluzje mogą być czyszczone ciepłą wodą z mydłem lub płynem do naczyń. Zdejmij całe żaluzje z okna i włóż je do wanny lub na przykład basenu ogrodowego dla dzieci.

Używaj miękkiej szczotki, gąbki lub ściereczki do umycia listew z obu stron przy pomocy ciepłej wody z mydłem, a następnie dokładnie spłucz. Do spłukania będzie idealny prysznic lub butelka ze spryskiwaczem. Aby uniknąć powstania zacieków z mydła, trzeba bardzo dokładnie spłukać żaluzje.

Wytrzyj żaluzje ręcznikiem i powieś z powrotem na okno. Ustaw je tak, by powietrze przepływało pomiędzy listwami.

Po wysuszeniu przetrzyj każdą listwę płynem do płukania tkanin, by nie osadzał się na nich kurz.

W przypadku silnie zabrudzonych żaluzji użyj płynu odtłuszczającego.

Drewniane żaluzje

Większość drewnianych żaluzji pomalowana jest specjalnym lakierem odpychającym brud i kurz. Mogą być one czyszczone dobrej jakości sprayem do mebli i miękką szmatką lub czystą skarpetką. Spryskaj sprayem szmatkę i wytrzyj każdą listwę osobno. Uważaj, by nie dotknąć sznurków.

Jeśli żaluzje wymagają dokładniejszego czyszczenia, można użyć wody, ale należy uważać, aby nie zmoczyć zbytnio drewna. Nadmiar wody trzeba od razu wytrzeć, aby zapobiec powstaniu plam, przebarwień czy odkształceń.

Żaluzje z tkaniny

Żaluzje z tkaniny mogą sprawiać nieco trudności w czyszczeniu. Do zwykłego odkurzania i czyszczenia używaj odkurzacza, skompresowanego powietrza lub suszarki.

W przypadku większej ilości kurzu przecieraj listwy delikatnie suchą gąbką.

Jeśli na tkaninie są plamy, możesz przetrzeć je gąbką zanurzoną w ciepłej wodzie lub w roztworze z łagodnego mydła. Nie ścieraj plam, ponieważ może to uszkodzić tkaninę. (Zawsze wypróbuj środek czyszczący w niewidocznym miejscu zanim zaczniesz go używać).

Wyjątkowo zanieczyszczone żaluzje być może będą wymagały profesjonalnego czyszczenia.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia żaluzji:

- Nie naciskaj zbyt mocno na metalowe żaluzje, aby uniknąć ich zgięcia i uszkodzenia.

- Nie pozostawiaj wody na listwach – może to spowodować powstanie plam.

- Unikaj stosowania olejów do mebli do żaluzji; mogą pozostawić smugi, które będą przyciągać kurz.

-Chroń żaluzje podczas mycia okien poprzez spryskiwanie sprayem szmatki, nie szyb.

- Nigdy nie stosuj do mycia żaluzji środków ściernych lub silnych chemicznych płynów, ponieważ mogą one spowodować powstanie zarysowań, przebarwień lub odkształceń.

- Nie stosuj do czyszczenia żaluzji alkoholu, nawilżanych chusteczek dla niemowląt ani środków zasadowych, gdyż zawierają silne składniki mogące je zaplamić lub uszkodzić ich powierzchnię.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama