Reklama

Jak czyścić sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona to tani, bezpieczny i naturalny środek do czyszczenia wielu powierzchni. Świetnie odkaża i wybiela, działa bakteriobójczo. Dzięki niej w łatwy sposób pozbędziemy się pleśni, tłustych osadów czy nieprzyjemnych zapachów. Używając sody, wyczyścimy fugi czy zlew, a także wiele kuchennych urządzeń i akcesoriów. Ta niepozorna substancja jest nie tylko bezpieczna dla naszego zdrowia, ale także dla środowiska. Dowiedz się, jak czyścić sodą oczyszczoną i ułatwić sobie codzienne porządki.

Reklama

Soda usunie plamy

Za pomocą sody z łatwością usuniemy uporczywe plamy z jasnych tkanin. Odrobinę sody i wody wystarczy nałożyć na plamę i odczekać kilkanaście minut, a następnie wypłukać i uprać jak zwykle. Pół szklanki sody wsypane do pralki zamiast proszku wybieli też białe ubrania i tkaniny. Będą też o wiele bardziej miękkie niż zwykle.

Soda zwalczy pleśń i brud na fugach

Papka z sody oczyszczonej i wody pomoże nam uporać się z brudem i pleśnią na fugach. Mieszankę wystarczy nałożyć na zabrudzenia na 20 minut, a po tym czasie przetrzeć szczoteczką. Fugi będą wyraźnie bielsze i czyste. Po całym zabiegu sodę należy dokładnie zebrać, a podłogę umyć jak zwykle.

Soda udrożni rury

Za pomocą sody z łatwością udrożnimy zatkane rury i pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z odpływu. Pół szklanki sody wystarczy zmieszać z połową szklanki octu i wlać do zlewu. Po 15 minutach całość trzeba jeszcze zalać 2 litrami wrzącej wody.

Soda wchłonie nieprzyjemne zapachy

Soda błyskawicznie pochłania nieprzyjemne zapachy. Warto wsypać ją do miseczki i położyć w lodówce. Nadaje się też do "czyszczenia" dłoni z woni ryb czy cebuli. Odrobiną proszku należy potrzeć dłonie.

Soda wyczyści kuchenne urządzenia i akcesoria

Soda jest idealnym środkiem do czyszczenia wielu domowych urządzeń. Dzięki niej pozbędziemy się np. kamienia z czajnika. ¾ szklanki tej substancji wystarczy wsypać do urządzenia i zalać wodą, a następnie zagotować. Po 15 minutach czajnik trzeba dokładnie umyć i wypłukać. Sodę warto też zmieszać z niewielką ilością wody, tak by powstała papka. Taką mieszanką z łatwością wyczyścimy tłuszcz i przypalony brud w piekarniku. Pozbędziemy się też zabrudzeń na żelazku. Soda jest również idealnym sposobem na wyczyszczenie drewnianych desek – wnika w szczeliny i działa odkażająco.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama