Reklama

Jak czyścić okulary?

Każdy, kto musi nosić okulary, codziennie mierzy się z ich czyszczeniem. Kiedy szkła są brudne, wtedy intuicyjnie i z własnej wygody sięgamy po to, co mamy pod ręką. Niestety, przypadkowy sprzęt może zniszczyć szkła, co naraża nas na wizytę u optyka w celu naprawy okularów albo wykonania nowej pary. Zatem, jak należy je czyścić?

Jak czyścić okulary?

Czyszczenie okularów jest banalne i nie trzeba do nich żadnych drogich akcesoriów. Jeśli widzimy na szkłach smugi i brud, wystarczy odrobina ciepłej wody i... płynu do mycia naczyń bądź mydła! Taką samą mieszanką można czyścić całe oprawki okularów, które często gromadzą kurz i brud, co znacząco wpływa na ich żywotność. 

A co zrobić, kiedy mamy mokre okulary albo nie są bardzo mocno zabrudzone? Wystarczy przetrzeć je specjalną ściereczkę dostępną u optyka albo można sięgnąć po najzwyklejszą szmatkę (czystą!) z mikrofibry.

Reklama

Uważaj, jak łapiesz okulary!

Czyszczenie okularów - jak wiemy - skomplikowane nie jest. Oprócz doboru odpowiedniego środka myjącego, warto także pamiętać o sposobie trzymania okularów. Lepiej unikać dotykania soczewki, bo dodajemy sobie niepotrzebnie pracy. Trzeba także unikać trzymania za zauszniki, ponieważ mogą się one odkształcać, przez co okulary będą krzywo prezentowały się na nosie. Jak zatem łapać okulary podczas czyszczenia? Można chwycić je delikatnie palcami za mostek (część łącząca oba szkła) albo za bok oprawki.

Z tego nie korzystaj podczas czyszczenia okularów!

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że szkieł okularów nie powinno się czyścić szorstkimi materiałami. Ale i tak cześć z nas sięga po ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, czy przypadkowy materiał albo - co gorsza rękaw czy kawałek noszonej odzieży. Czy one są dla okularów dobre? Niestety, one mogą powodować mikrouszkodzenia, które nie tylko pogarszają widoczność, ale także skracają żywotność okularów

Choć w drogeriach można kupić specjalne nasączane chusteczki do czyszczenia okularów, to trzeba wiedzieć, że nie do wszystkich typów szkieł się nadają. Dotyczy to tych, które pokryte są specjalnymi powłokami, np. antyrefleksem czy polaryzacją. Użycie takich środków może powoli ścierać z powierzchni szkieł drogą powłokę, przez co tracą swoje właściwości.  

Zobacz także:

Jak wyczyścić okap kuchenny? Sprawdzone sposoby

Jak zrobić domowy odkamieniacz do czajnika?

Jak przywrócić blask drewnianej podłodze? Tak się to robi krok po kroku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie okularów | okulary | jak czyścić okulary

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama