Jak czyścić kabinę prysznicową?

Gromadząca się w łazience wilgoć sprawia, że utrzymanie w czystości kabiny prysznicowej do łatwych zadań nie należy. By skutecznie rozprawić się zalegającymi na niej uporczywymi osadami, kamieniem, rdzą i pleśnią, warto sięgnąć po sprawdzone domowe środki i wykorzystać do codziennych porządków ocet spirytusowy, sodę oczyszczoną i wodę utlenioną. W jakich proporcjach ich użyć? Jak pozbyć się trudnych zabrudzeń i śladów po pleśni z prysznica, szyn i zasłony? Która metoda pozwoli szybko pokonać największego wroga słuchawki prysznicowej, czyli osad z kamienia? Podpowiadamy.

Miej w zasięgu ręki

Jeszcze zanim przystąpisz do czyszczenia kabiny prysznicowej, upewnij się, że masz pod ręką wszelkie niezbędne do tego środki. Z pewnością niezastąpione okażą się soda oczyszczona, ocet spirytusowy i woda utleniona.

Czyszczenie kabiny prysznicowej octem

Jeśli chcesz pozbyć się uporczywych zabrudzeń czy osadów z kamienia, które chętnie gromadzą się w kabinie prysznicowej, sięgnij po najpopularniejszy domowy środek czyszczący, czyli ocet. Połączony z wodą w proporcjach 1:1 usunie między innymi zalegające w kabinie osady z wody i mydła. Zamocz w mieszance miękką szmatkę i oczyść ścianki prysznica oraz płytki wewnątrz kabiny. Czynność powtórz z użyciem samej wody, a na koniec całą czyszczoną powierzchnię spłucz wodą i dokładnie osusz suchą szmatką. Jeśli zabrudzenia są bardzo silne, zanim stworzysz mieszankę, podgrzej ocet. Dzięki temu prostemu zabiegowi wzmocnimy jego działanie.

Jak pozbyć się kamienia ze słuchawki prysznicowej?

Największym wrogiem słuchawki prysznicowej jest tworzący się na niej osad z kamienia. Ale i w tym przypadku da się znaleźć sprzymierzeńców. By skutecznie się go pozbyć, warto sięgnąć po mieszankę przyrządzoną na bazie octu spirytusowego i sody oczyszczonej. (Właściwa proporcja to 2 szklanki octu na 1/3 szklanki sody oczyszczonej). Do podgrzanego octu trzeba wsypać sodę i starannie wymieszać, aż do rozpuszczenia proszku. Gotową mieszankę należy umieścić w torebce strunowej. Gdy to się uda, napełnioną płynem torebkę trzeba nałożyć na słuchawkę prysznicową i zabezpieczyć gumką recepturką, bądź sznurkiem. Najlepiej, by zabieg trwał całą noc. (Wtedy pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów). Rano słuchawkę trzeba starannie przetrzeć gąbką i osuszyć. Po osadach z kamienia nie powinno być śladu.

Czym czyścić szyny kabiny prysznicowej?

Ocet połączony z wodą rozprawi się z zabrudzeniami zalegającymi na szynach kabiny prysznicowej. Zalej nim zabrudzenia i zostaw na kilka godzin, a następnie zmyj gorącą wodą. Efekt tego banalnego zabiegu daje zaskakujące efekty. Możesz też zalać zabrudzone miejsca nierozcieńczonym, ale lekko podgrzanym octem. Zadziała tak samo jak rozcieńczony.

Jak wyczyścić kabinę prysznicową sodą oczyszczoną?

Zalegająca w łazience wilgoć prowadzi do tworzenia się grzybów i pleśni - zwłaszcza w rogach kabiny. Aby skutecznie pozbyć się uporczywych zanieczyszczeń, warto sięgnąć po sodę oczyszczoną. Wystarczy posypać nią miejsca, w których utworzyła się pleśń, a następnie zalać wodą utlenioną (3%) i pozostawić do wyschnięcia.

Jak pozbyć się zabrudzeń na płytkach?

Soda oczyszczona pozwoli również pozbyć się silnych zabrudzeń powstałych na płytkach, a zwłaszcza na fugach. Wystarczy połączyć ją z octem spirytusowym i przyrządzić z nich pastę. Mieszankę najlepiej nakładać na zanieczyszczone i trudno dostępne miejsca szczoteczką do zębów, a następnie wyszorować całą powierzchnię płytek gąbeczką, po czym starannie wyczyścić wodą i osuszyć.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama