Reklama

Jak czyścić i dbać o wełniany dywan?

Dywany wełniane swoją obecnością pobudzają kilka zmysłów. Ich żywe kolory poprawiają wygląd każdej przestrzeni, a miękkie włókna oferują komfort i ciepło pod bosymi stopami. Najbardziej atrakcyjną cechą wełnianych dywanów może być ich trwałość, pod warunkiem, że są odpowiednio czyszczone i zadbane. Chociaż głębokie czyszczenie należy zostawić profesjonalistom, można usunąć piasek i brud z jego delikatnej powierzchni. Upewnij się, że twój dywan, będzie miał długie życie dzięki wskazówkom jak myć i utrzymać wełniany dywan.

Reklama

Wełna ma wiele gęstych włókien i rowków, które z łatwością mogą złapać wiele brudu. Pierwszym krokiem do uzyskania naprawdę czystego dywanu jest jego porządne wytrzepanie. Zroluj dywan i w pogodny dzień przewieś go przez barierkę lub na trzepaku. Użyj trzepaczki, aby pozbyć się sporych ilości brudu i piasku.

Następnie zwiń dywan i rozłóż go na podłodze. Odkurz dywan zarówno jego wierzch jak i tył. Zrób to przynajmniej trzy razy, by mieć pewność, że pozostałości piasku zostały usunięte. Regularnie odkurzaj dywan. Dzięki temu włókna dywanu będą puszyste i nie będą kleić się od brudu.

Jak czyścić dywan

Wlej nakrętkę płynu do czyszczenia dywanów do wody z zimną wodą. Następne wiadro napełnij zwykłą zimną wodą. Na małym kawałku dywanu sprawdź czy pod wpływem działania płynu dywan nie odbarwi się. Jeśli włókno nie puszcza koloru, kontynuuj.

Zacznij od jednego z rogów dywanu. Delikatną gąbką czyść dywan na małym fragmencie wraz z kierunkiem włosia. Dywan powinien być lekko zwilżony, a nie mokry. Mokry dywan będzie bardzo ciężki w obsłudze i jego schnięcie będzie trwało zbyt długo, a nawet może sprawić, że dywan się odbarwi.

Następnie po przeczyszczeniu dywanu, zanurz czystą gąbkę w czystej wodzie i wytrzyj umyty wcześniej fragment. Uważaj by nie zamoczyć dywanu. Susząc dywan wewnątrz domu, otwórz okno i użyj dobrze chłonnych ręczników do wysuszenie dywanu. Fragment po fragmencie wycieraj dywan ręcznikiem. Z pewnością będziesz potrzebować kilku ręczników.

Pozwól dywanowi całkowicie wyschnąć, nim znów będziesz po nim chodzić. Jeśli suszysz wewnątrz, otwórz okna i jeśli to konieczne włącz wentylator. Możesz też dywan wywiesić na zewnątrz, gdy pogoda jest odpowiednia. Rozwieś dywan na trzepaku lub barierce.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama