Reklama

Jak czyścić drewnianą podłogę?

Drewniane podłogi są klasycznym elementem wyposażenia mieszkania czy domu. Nadają się szczególnie do sypialni i pokoju dziennego, gdzie idealnie współgrają zarówno ze współczesnym, jak i rustykalnym wystrojem wnętrza. Drewniane podłogi, takie jak parkiet czy panele, są trwałe, pod warunkiem, że poddaje się je regularnej konserwacji. Kluczowe jest ich odpowiednie czyszczenie – wtedy unikniemy kosztownej reparacji, a także nieestetycznych rys czy przebarwień. Jak czyścić drewnianą podłogę? Sprawdźmy.

Codzienna pielęgnacja

Brud na podłogach osiada najszybciej: szczególnie w wypadku chodzenia po domu i przenoszenia z zewnątrz piasku czy błota, które mogą powodować rysy. Jeśli podczas mycia albo w przypadku obecności mokrych plam, wilgoć dostanie się do uszkodzeń, drewno zacznie pęcznieć i w konsekwencji odkształcać się. Dlatego codziennie należy dokładnie odkurzać panele czy parkiet albo zamiatać je szczotką o bardzo delikatnym włosiu. Poza tym warto wyrobić sobie nawyk ściągania butów w przedpokoju, a miejsca najczęściej uczęszczane wyłożyć dywanem lub chodnikiem.

Mycie podłogi

Z pozoru łatwa czynność, jakim jest mycie podłogi, może przysporzyć nam kłopotu. Dlaczego? Przede wszystkim stosujemy zbyt dużą ilość wody. Należy pamiętać, aby przed przystąpieniem do mycia dokładnie wyżymać mopa. Najlepiej do czyszczenia podłóg drewnianych nadają się modele płaskie, gdyż łatwiej z nich odprowadzić nadmiar wody.

Czym myć podłogi drewniane?

Podłogi drewniane należy myć delikatnymi środkami, które nie niszczą delikatnej powłoki pokrywającej paneli czy parkietu. Najlepiej w tym celu użyć środków przeznaczonych do czyszczenia drewna, która nie wpłynie na kondycję podłogi. Czasem można sięgnąć po naturalne środki, takie jak woda z szarym mydłem albo z dodatkiem oliwy z oliwek.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama