Reklama

Jak czyścić buty i usunąć z nich plamy?

Jeśli chcesz, aby twoje buty służyły ci przez wiele lat, musisz odpowiednio o nie dbać. Na szczęście, nie musisz wydawać dużej ilości pieniędzy na specjalne produkty pielęgnacyjne. Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku sztuczkach, które sprawią, że twoje buty będą wyglądały jak nowe. Usuwanie plam z zamszowych butów Jeśli zauważysz świeże, tłuste plamy na swoich zamszowych butach, posyp je talkiem lub skrobią kukurydzianą. Wchłoną brud i po 4-5 godzinach będziesz mógł zapomnieć o nieefektownych śladach. W przypadku brązowego zamszu najlepiej użyć do tego celu kawy. Wybielanie podeszwy Nie jest żadną tajemnicą, że pasta do zębów idealnie nadaje się do wybielania podeszwy butów. Wystarczy wycisnąć ją na starą szczoteczkę do zębów i wetrzeć w nią. Pasta musi być biała i nie powinna zawierać żadnych kolorowych dodatków.

Reklama

Jak rozciągnąć buty?

Aby rozciągnąć buty za pomocą suszarki do włosów, postępuj według poniższych zasad: załóż skórzane buty na stopy w grubych skarpetkach i ogrzewaj wszystkie za ciasne miejsca przez 30 sekund. Następnie chodź w nich, dopóki nie ostygną. Pamiętaj, aby trzymać suszarkę co najmniej 10 cm od buta. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się na nim plamy.

Aksamitna chusteczka odnowi lakierowane buty

Po umyciu lakierowanych butów wypoleruj je aksamitną chusteczką. Jeśli będziesz je w ten sposób pielęgnować codziennie, nikt nie będzie podejrzewał, że masz na sobie stare buty!

Suszenie mokrych butów

Buty z prawdziwej skóry mogą być wysuszone przy pomocy gazety lub wody gazowanej. Wypełnij buty gazetami lub innym papierem, a następnie owiń je kilkoma jego warstwami. Pamiętaj, aby nie używać gazet ze zdjęciami lub zbyt dużą ilością tuszu i wymieniać papier co kilka godzin.

Para odświeży zamszowe buty

Zamsz staje się szorstki pod wpływem wody, ciepła oraz innych czynników. Aby przedłużyć życie zamszowych butów, użyj pary, aby odświeżyć materiał. Możesz zrobić to używając funkcji pary w żelazku: nie dotykaj nim butów bezpośrednio. Po prostu wypuść parę na ich powierzchnię.

Rozciąganie skórzanych butów

Metoda ta nadaje się również do butów ze sztucznej skóry, ale pod warunkiem, że jest ona dobrej jakości. Najpierw podgrzej wodę w czajniku. Kiedy zacznie się gotować, wlej ją do butów i trzymaj przez kilka sekund, a następnie wylej. Załóż buty i chodź w nich, dopóki nie wyschną.

Spraw, aby buty pachniały świeżością

Aby usunąć nieprzyjemne zapachy, użyj octu. Nasącz wacik w 6-procentowym lub 9-procentowym occie i przetrzyj nim wnętrze butów. Pozwól im wyschnąć na świeżym powietrzu.

Czyszczenie trampek

Zwilż trampki i wetrzyj w nie proszek wybielający (zarówno w podeszwy jak i materiał). Pozostaw je w ten sposób na 15 minut, a następnie strzep proszek i opłucz buty pod kranem.

Wodoodporne buty

Aby ochronić buty przed przemakaniem, wetrzyj w szwy kilka razy olejek z siemienia lnianego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama