Reklama

Jak czyścić armaturę? Sposoby na łazienkę bez osadów i kamienia

Zakamienione baterie łazienkowe, umywalki z osadem i brudna kabina prysznicowa to zmora każdego z nas. Mimo wielu środków czystości dostępnych na rynku czasem trudno nam doprowadzić kłopotliwe miejsca do porządku. Jak czyścić armaturę w łazience? Podpowiadamy, co zrobić, żeby sprzątanie było proste, a efekt zostawał na dłużej. Warto używać naturalnych środków czystości, które są dostępne w każdym domu. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale też zapewnimy większe bezpieczeństwo małym dzieciom, które są szczególnie narażone na kontakt ze żrącymi środkami.

Reklama

Pozbądź się kamienia z baterii łazienkowych

Regularne czyszczenie kranów i słuchawek prysznicowych pozwala uniknąć gromadzenia się osadów z mydła i kamienia. Jednak wystarczy chwila nieuwagi, zwłaszcza jeśli mamy twardą wodę, by kamień zaczął się gromadzić wokół baterii i w jej szczelinach. Jak skutecznie sobie z nim poradzić i sprawić, by krany były czyste i błyszczące?

Bardzo ważny jest sposób czyszczenia armatury. Absolutnie zakazane jest używanie szorstkich ściereczek i drucianych szczotek, a także wybielających mleczek do mycia – wszystko to może trwale uszkodzić powierzchnię i ją zarysować. Korzystajmy z miękkich tkanin i środków odpowiednich do różnych rodzajów powłok. Baterie chromowane możemy czyścić za pomocą octu i spirytusu salicylowego. Baterie z kolorową powłoką, np. białe czy w kolorze miedzi, najlepiej myć płynem do mycia naczyń, a kamień usuwać specjalnymi środkami, które nie zawierają chloru.

Chromowaną słuchawkę od prysznica lub wanny wystarczy włożyć do plastikowego, szczelnego woreczka, do którego wlewamy ocet – tak, by cała słuchawka została przykryta. Worek zawiązujemy gumką recepturką lub plastikową opaską uciskową. Całość zostawiamy na kilka godzin lub na całą noc (w zależności od tego, jak bardzo bateria była pokryta kamieniem). Na koniec wyjmujemy słuchawkę i jeśli jest taka potrzeba, resztki osadu usuwamy ściereczką lub szczoteczką do zębów.

Krany w umywalce czy wannie także możemy czyścić octem. Mocno zakamienioną baterię szczelnie owijamy bawełnianą ściereczką nasączoną octem. Najlepiej zostawić ją na całą noc. Kamień powinien się rozpuścić, a jego pozostałości wystarczy zetrzeć ściereczką i spłukać wodą. Baterię możemy jeszcze przetrzeć spirytusem, żeby dodatkową ją nabłyszczyć. Alkoholu nie możemy jednak stosować na baterie wykończone patyną lub mosiądzem. Tego typu krany myjemy przy użyciu płynu do mycia naczyń, a do nabłyszczenia możemy użyć odrobiny oliwy. Dzięki temu kamień nie będzie się zbyt szybko osadzał.

Błyszcząca kabina prysznicowa i wanna

Kamień na kabinie prysznicowej psuje wygląd każdej łazienki. Możemy z nim sobie poradzić przy pomocy octu lub kwasku cytrynowego. Ocet należy połączyć z ciepłą wodą w proporcji 1:1 i wlać do atomizera. W podobny sposób możemy użyć kwasku cytrynowego – dodając 1 łyżkę kwasku na 100 ml wody. Kwasku nie możemy jednak stosować, jeśli w pobliżu znajdują się powierzchnie marmurowe (mogą się odbarwić). Kabinę wystarczy spryskać i zostawić na 10-15 min. Następnie przetrzeć miękką ściereczką i spłukać wodą, którą zbieramy gumową ściągaczką. W ten sam sposób możemy umyć wannę i umywalkę.

Trudno dostępne miejsca, w których zbiera się kamień i pleśń, najlepiej czyścić pastą z sody oczyszczonej. Do sody wystarczy dodać niewielką ilość wody i wymieszać. Pastę nakładamy na szczoteczkę do zębów i czyścimy wszystkie szczeliny. Warto je potem także zdezynfekować, przecierając wodą utlenioną.

Zdezynfekuj toaletę

Toaletę należy posypać sodą oczyszczoną, zostawić na kilkanaście minut, a następnie wyczyścić szczotką. Aby pozbyć się uporczywego kamienia, toaletę można jeszcze spryskać octem i ponownie użyć szczotki, a następnie spłukać wodą. Bardzo ważne jest, żeby sedes wymyć także na zewnątrz, korzystając np. z płynu do mycia naczyń.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama