Reklama

Jak często czyścić przedmioty domowego użytku?

Kiedy ostatnio prałaś pościel, w której śpisz? W zeszłym tygodniu? W zeszłym miesiącu? Rok temu? Jeśli musisz się nad tym zastanowić dłużej, niż kilka sekund, przypomnij sobie kilka podstawowych zasad higieny. Oto jak często powinnaś czyścić kilka istotnych przedmiotów ze swojego otoczenia:

Pościel: raz w tygodniu

Zaleca się pranie pościeli raz na tydzień, aby nie dopuścić do rozwoju roztoczy i alergenów. Używaj gorącej wody i długiego cyklu prania. Jeśli masz taką możliwość, susz pościel w suszarce.

Poduszki i kołdry: cztery razy w roku

Czyszczenie poduszek jest właściwie tak samo ważne, jak pranie poszewek. Po kilku miesiącach, kurz i roztocza mogą zaatakować, powodując u wielu osób wystąpienie objawów alergii i chorób skóry. Tak więc, jeśli kichasz i pociągasz nosem codziennie rano po przebudzeniu, to chyba czas, aby wrzucić wszystko do pralki.

Materace: dwa razy w roku

Badania wykazały, że 73% ankietowanych twierdzi, iż śpi o wiele lepiej w czystej pościeli i na czystym, świeżo wypranym materacu. Odkurzaj wierzch materaca za pomocą końcówki do tapicerki i przemywaj cały materac za pomocą odpowiednich środków czyszczących i mokrego ręcznika.

Ręczniki: po 3-4 użyciach

Łazienka nigdy nie powinna cuchnąć stęchłymi ręcznikami. Pranie gorącą wodą z odpowiednim detergentem jest niezbędne do zabijania mikroorganizmów, które powodują ten smród. Ustaw suszarkę na wysoką temperaturę w celu dalszej dezynfekcji. Aby zapobiec nieprzyjemnym plamom pleśni na zasłonie prysznicowej, ją także czyść dokładnie odpowiednimi środkami.

Samochód: raz w miesiącu

O ile nie parkujesz na zewnątrz i nie mieszkasz w błotnistej okolicy, mycie samochodu co miesiąc, może wydawać się lekką przesadą. Jednak to właśnie zalecają instytuty badawcze i odnosi się to zarówno do zewnętrznej, jak i wewnętrznej części twojego pojazdu.

Komputery i telefony: codziennie

Może trudno w to uwierzyć, ale na urządzeniach elektronicznych, których codziennie używasz, gromadzi się 10 razy więcej bakterii, niż w przeciętnej toalecie. Telefony i komputery to właściwie najbrudniejsze przedmioty jakie posiadasz. Badania wykazują, że ​​30 procent wirusów może być przenoszone z ekranu dotykowego lub klawiatury na dłonie. Czyść je więc przynajmniej raz dziennie.

Biustonosze: co 3-4 noszenia

Jeśli nie pocisz się wyjątkowo mocno, pranie staników po 3-4 razach powinno w zupełności wystarczyć. Sugeruje się zakładanie codziennie innego stanika, aby chronić je przed odkształceniami.

Dywany i chodniki: raz w roku

Nie mówimy odkurzaniu – to należy zrobić raz w tygodniu, aby pozbyć się kurzu, brudu i włosów. Mówimy o głębokim czyszczeniu z użyciem pary, które jest zdecydowanie najlepszym sposobem. Możesz w tym celu wypożyczyć specjalną maszynę, zamówić ekipę sprzątającą lub oddać dywan do czyszczenia w pralni.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama