Reklama

Jak chronić kolor ubrań podczas prania?

Zapewne większość z nas zna to uczucie, gdy wyjmuje z prania ulubiony sweterek czy sukienkę w intensywnym kolorze, a okazuje się, że kolor jest zupełnie inny niż przed praniem. Płowienie kolorów jest problemem, z którym ciężko jest sobie poradzić. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków chemicznych, które mają zapobiec temu procesowi. Czy są jednak skuteczne? A może chcesz spróbować naturalnego sposobu zapobiegania blaknięciu ubrań? Wypróbuj pieprz. Zwykły czarny pieprz mielony, skutecznie pomoże zachować kolor tkaninom. Dlatego koniecznie go wypróbuj.

Czego potrzebujesz?

Wystarczy ci zwykły pieprz, użyj świeżo zmielonego lub kup pierz mielony. W końcu nie o aromat tu chodzi, a o skuteczne działanie.

Jak to zrobić?

Weź łyżeczkę grubo mielonego pieprzu i posyp nią zawartość bębna. Dodaj zwykły detergent do prania (proszek, płyn lub kapsułki piorące) i wykonaj pranie jak zwykle. Jedne co możesz zmienić, to zmniejszenie temperatury prania. Im niższa, tym trudniej barwnik wypłukuje się z tanin. Nie jest to jednak konieczne. Możesz ustawić pralkę na standardową temperaturę, której zazwyczaj używasz.

Jak działa pieprz?

Tajemnicą działania pieprzu, jest usuwanie pozostałości detergentów z powierzchni tkaniny. Używając proszku czy płynu do prania, musisz liczyć się z tym, że pewna część pozostanie a tkaninie, przez co barwnik może się wypłukać, a kolor nie będzie tak intensywny. Pieprz złuszczy wszystkie detergenty, które osiądą na materiale, a sam, ponieważ jest dosyć dużą cząsteczką, zostanie usunięty wraz z wodą. Po całym cyklu strzep energicznie prane rzeczy, aby usunąć te drobinki pieprzu które mogły osiąść na tyle mocno, że płukanie wodą nie usunęło ich.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama