Reklama

Idealnie białe ubrania. Jak uzyskać oszałamiający efekt?

Białe ubrania są klasycznym elementem garderoby i pewnie między innymi dlatego cieszą się niesłabnącą popularnością, ale utrzymanie ich w nienagannej czystości jest nie lada wyzwaniem. Często wystarczy chwila nieuwagi, aby pojawiły się na nich trudne do usunięcia plamy. By prezentowały się bez zarzutu, nie trzeba używać silnych wybielaczy. Oto kilka prostych sposobów, które pozwolą zachować idealną biel.

Reklama

Plama na białej bluzce

Zmorą białych ubrań są widoczne na ich powierzchni plamy. Wystarczy chwila nieuwagi, by kilka kropli kawy bądź czerwonego wina pozostawiły na nich trudny do usunięcia ślad. Oczywiście, w takich sytuacjach najlepiej działać od razu i namoczyć tkaninę. Niestety nie zawsze jest taka możliwość. Co wtedy zrobić?

Świeże plamy

Świeża plama jest najłatwiejsza do usunięcia. Wystarczy od razu zasypać ją solą albo mąką ziemniaczaną, zamoczyć ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła albo odrobiny octu czy sody oczyszczonej, po czym wyprać je w pralce. Po zabrudzeniu nie będzie śladu. Innym sposobem na uporczywe plamy jest żółtko kurzego jaja. Wystarczy je roztrzepać i połączyć z kilkoma kroplami wysokoprocentowego alkoholu oraz ciepłą wodą. Mieszankę należy nanieść na tkaninę i pozostawić na kilka minut, a następnie wyprać w pralce klasycznym sposobem.

Trudne i zaschnięte plamy

Zaschnięte plamy wywabić znacznie trudniej. Jednak nie trzeba spisywać ulubionych ubrań na straty – można wyjść z takiej sytuacji obronną ręką. Dobrym pomysłem jest pokrycie plamy kremem do golenia i pozostawienie go na kwadrans, a następnie wypłukanie tkaniny w ciepłej wodzie. Uporczywe plamy można też rozmiękczyć szarym mydłem. Po rozpuszczeniu w ciepłej wodzie trzeba go nanieść na tkaninę.

Plamy pod pachami

Jednym z mankamentów białych ubrań jest powstawanie na nich żółtych plam, które są następstwem potu i użytego pod pachami antyperspirantu. Ich usunięcie nie należy do najłatwiejszych zadań i zwykły proszek do prania w tym przypadku nie pomoże. Najlepiej posmarować je pastą do zębów, która wybieli newralgiczne miejsca. Innym sposobem jest namoczenie koszulki w wodzie, w której wcześniej rozpuści się tabletkę do pielęgnacji protezy zębowej.

Jak powstrzymać szarzenie tkanin?

Białe tkaniny z czasem szarzeją. Dzieje się tak pod wpływem intensywnego użytkowania oraz prania ubrań w brudnej pralce. Najlepiej regularnie oczyszczać ją z osadów i raz na jakiś czas wlewać do szuflad przeznaczonych na proszki i płyny butelkę octu i wybrać długi cykl prania w wysokiej temperaturze. Naturalnymi środkami, które radzą sobie z osadami, są również soda oczyszczona, proszek do pieczenia oraz sok z cytryny.

Segregacja ubrań

Segregacja to kwestia kluczowa. Wielu z nas popełnia błąd już podczas wstępnej selekcji i do bębna pralki wrzuca te części garderoby, które, choć białe, posiadają kolorowe aplikacje. Niestety, pod wpływem detergentów przyczyniają się do powstawania przebarwień. Osobno warto prać także bieliznę, ponieważ to na niej gromadzi się najwięcej brudu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama