Reklama

Gnieżdżą się w pościeli i meblach. Tak skutecznie się z nimi rozprawisz

Problem roztoczy rozpoczyna się w okresie grzewczym, kiedy temperatura i wilgotność powietrza w sypialni jest wyższa. Są to pajęczaki żywiące się ludzkim złuszczonym naskórkiem, a ich obecność może wpłynąć na zdrowie domowników. Często powodują one objawy alergii, między innymi nieżyt nosa czy łzawienie oczu. Oprócz systematycznej zmiany pościeli, trzeba też często wietrzyć pomieszczenia. Jak skutecznie zwalczyć roztocza z sypialni? Co niesie ze sobą ich obecność w domu? Wyjaśniamy.

Jaki wpływ na zdrowie mają roztocza?

Roztocza mają negatywny wpływ na zdrowie, gdyż mogą powodować silne objawy alergiczne. Jeśli zauważysz u siebie silne łzawienie z oczu, katar czy duszności. Jeśli są one powiązane z obecnością roztoczy w domu, to znak, że trzeba przyjrzeć się czystości sypialni. Niewietrzone pomieszczenie i rzadko zmieniana pościel w połączeniu z wyższą temperaturą, tworzą idealne środowisko dla tych pajęczaków. To nie koniec, roztocza mogą znajdować się również na zasłonach, dywanach czy meblach.

Wielu z nas robi to zdecydowanie zbyt rzadko. Nie zauważamy, że obrastamy brudem

Reklama

Promienie słoneczne w walce z roztoczami

Jednym ze sposobów na walkę z roztoczami jest światło słoneczne! Dlatego zaleca się regularne wystawianie materaca na zewnątrz, jeśli tylko dopisuje pogoda. To samo dotyczy pościeli, której regularne wietrzenie jest bardzo ważne w walce z roztoczami. Pora zimowa jest okresem, w którym ciężko zostawić pościel czy materac na balkonie. Warto zainwestować w odświeżacz powietrza, gdyż pomoże on utrzymać odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniu. Urządzenie pochłania szkodliwe cząsteczki, w tym grzyby, roztocza i pleśnie.

Częste odkurzanie i pranie

Kolejnym patentem na walkę z roztoczami jest regularne odkurzanie materaca. Na rynku dostępne są specjalne filtry do odkurzacza, które ograniczają liczbę roztoczy w mieszkaniu. Warto pomyśleć nad zakupem odkurzacza wodnego, który nie tylko odkurzy, ale też wypierze wykładzinę czy materac. Dzięki temu efekt sprzątania będzie jeszcze lepszy, a walka ze szkodnikami efektywniejsza.

Należy również prać często dywany, szczególnie te z długim włosiem, zabawki, pościele i zasłony. Wybierz cykl prania, którego temperatura wynosi około 60 stopni Celsjusza. Prania nie powinno suszyć się w miejscu spania czy odpoczynku. Najlepiej robić to na balkonie lub w pomieszczeniu gospodarczym. Zredukowanie do minimum tekstyliów, na których mogą osiadać roztocza, również ograniczy ich rozmnażanie się.

Pamiętaj o profilaktyce

By cieszyć się spokojnymi i w pełni przespanymi nocami bez objawów alergii, pamiętaj:

  • zmieniaj regularnie pościel, przynajmniej raz na dwa tygodnie,
  • nie zapominaj o codziennym przewietrzeniu sypialni i innych pomieszczeń,
  • nie pozwalaj spać swoim pupilom w łóżku, gdyż mogą przenosić roztocza,
  • utrzymuj niską wilgotność powietrza w domu,
  • pierz regularnie ręczniki, koce, firanki i wszystkie materiałowe akcesoria.

Niestety nie da się całkowicie wyeliminować z roztoczy z naszego otoczenia. Można jedynie zadbać o regularne sprzątanie domu lub mieszkania.

[Tekst został zaktualizowany 31.10.2022]

Polecamy:

Śmiertelnie niebezpieczne urządzenie? Używają go miliony Polaków

Trzymasz go na parapecie. Zrób z niego nalewkę i pij w chorobie

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama