Reklama

Dzień Koszuli 2023. Jak prać koszule, by uniknąć zagnieceń? Sprytny patent

Eleganckie koszule towarzyszą nam przy wielu ważnych okazjach w pracy czy w życiu prywatnym. 13 stycznia 2023 roku świętujemy Międzynarodowy Dzień Koszuli. Tego dnia w wielu szkołach uczniowie założą stylowe koszule i być może zapewnią sobie tym samym zwolnienie z ustnej odpowiedzi. Czy jednak potrafimy na co dzień zadbać o ten istotny element garderoby? Jak prać koszule, by było je łatwiej prasować? Poznaj nasze sprytne wskazówki.

Międzynarodowy Dzień Koszuli obchodzimy w roku 2023 dnia 13 stycznia. To święto nietypowe, a jednocześnie niezwykle ważne dla wszystkich fanów eleganckiego stylu. Koszule męskie i koszule damskie cieszą się olbrzymią popularnością. Są produkowane w rozmaitych odmianach. Każda osoba może dzięki temu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Jak jednak właściwie dbać o koszule, by długo zachowały swój stylowy wygląd?

Czy nową koszulę trzeba prać?

Pranie koszul niektórym osobom wydaje się proste, podczas gdy inne zastanawiają się nad odpowiednią temperaturą lub programem. Specjaliści są jednak zgodni, że nowe koszule należy wyprać przed pierwszym użyciem. Chodzi o pozbycie się chemicznych środków konserwujących, którymi mogą być pokryte rzeczy, a które negatywnie wpływają na skórę. Mogą wywołać swędzące wysypki i reakcje alergiczne.

Reklama

Jak prać koszule w pralce?

Jak prać białą koszulę? Odpowiedź jest prosta - z innymi jasnymi ubraniami. Przed włączeniem pralki, brudne rzeczy należy posortować, dzieląc je na jasne, kolorowe i ciemne. Czarne koszule najlepiej prać wyłącznie z ciemnymi rzeczami, stosując środek do czarnych tkanin. W ten sposób dłużej zachowamy ich intensywny kolor.

Jak prać koszule zapięte czy nie? Najlepiej przed umieszczeniem koszuli w pralce rozpiąć wszystkie guziki. Zmniejsza to prawdopodobieństwo ich oderwania w trakcie prania. Niewielkie elementy mogłyby również uszkodzić pralkę.

Czy koszule pierze się na lewej stronie? Pranie koszuli w pralce na lewej stronie sprzyja zachowaniu przez nie koloru. Chroni też przed ewentualnymi przetarciami czy rozciągnięciem materiału. W ten sposób warto prać w pralce wszystkie rzeczy.

Warto pamiętać, że koszulę najlepiej suszyć na wieszaku. Wówczas tworzy się na niej mniej zagnieceń i łatwiej ją będzie wyprasować. Najlepiej, by był to szeroki wieszak. 

Czytaj również: Genialny trik na czyszczenie kabiny prysznicowej

Jaki program do prania koszuli?

Wszystkie ubrania mają na metce informacje z zaleceniami dotyczącymi prania i prasowania. Znajdziemy je także na koszulach i powinniśmy się do nich stosować. Jeśli jednak ich nie znajdziemy, istnieją ogólne wytyczne, których warto się trzymać. Zgodnie z nimi koszule najlepiej prać w programie przeznaczonym do tkanin delikatnych. W ilu stopniach prać koszule? Najlepiej wybrać temperaturę 30-40 stopni Celsjusza.

Czytaj też: Jak prawidłowo używać pralki? Tak przedłużysz jej żywotność

Babciny sposób na prasowanie koszul

Prasowanie koszul jest dość skomplikowane i wiele osób tego nie lubi. Istnieją jednak sposoby na uproszczenie tego procesu. Redukcja zagnieceń jest możliwa, gdy ustawimy pralkę na możliwie najniższe obroty.

Nie od dziś wiadomo, że tkaninę usztywnia krochmal - warto wiedzieć, że jego dodanie do prania zredukuje więc zagniecenia, dzięki czemu koszulę łatwiej będzie wyprasować. Bawełniana koszula pozostanie też świeża przez wiele dni. Krochmal zapobiega bowiem wnikaniu brudu czy potu we włókna, a także tworzy prawdziwą barierę ochronną, zabezpieczając materiał przed wnikaniem zanieczyszczeń. W dodatku krochmal potrafi łagodzić podrażnienia skóry.

Jak wykorzystać krochmal, by łatwiej wyprasować koszulę? Najpierw należy go przygotować. Jest to roztwór wody i skrobi ziemniaczanej. Proporcje są niezwykle ważne, gdyż zbyt wodnisty krochmal nie przyniesie pożądanego efektu. Jak go przygotować?

  1. Mieszamy pół szklanki wody z 1 łyżką skrobi ziemniaczanej.
  2. Do garnka wlewamy 2 szklanki wody i doprowadzamy do wrzenia.
  3. Gdy woda zacznie wrzeć, wlewamy mieszankę ze szklanki do garnka.
  4. Całość dokładnie mieszamy i odstawiamy na chwilę.
  5. Wlewamy krochmal do przygotowanej, letniej wody w miednicy. Po wymieszaniu roztwór jest gotowy do zamoczenia w niej koszuli.

Po upraniu w pralce koszulę należy zamoczyć w roztworze krochmalu. Po chwili wyjmujemy ją i zostawiamy do częściowego wyschnięcia lub suszymy. Na koniec zabieramy się za prasowanie. Dzięki użyciu krochmalu zagnieceń będzie mniej i będą łatwiejsze do usunięcia. Prasowanie koszuli warto rozpocząć i zakończyć na kołnierzyku. Można też przygotowanym krochmalem spryskiwać koszulę w czasie jej prasowania.

Czytaj też:

Te cięcia są hitem roku 2023. Idealne dla pań po 50-tce

Kolor roku 2023. Jak stylizować Viva Magenta?

Powraca moda z lat 80. Czas sprawdzić, co mamy w szafach!

Zobacz też:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koszula | koszule | jak prasować koszule | pranie | domowy krochmal
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama