Dwanaście domowych sposobów na wyczyszczenie biżuterii

Domowe sposoby na wyczyszczenie biżuterii ze złota i srebra pomogą nie tylko usunąć plamy i kurz, ale także przywrócić blask przedmiotom z metali szlachetnych. Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić srebrną biżuterię z diamentem lub jakich sposobów użyć, by złota obrączka znów prezentowała się wspaniale — zajrzyj do kuchennej szafki, na łazienkową półkę lub do apteczki. Oto dwanaście domowych sposobów na wyczyszczenie biżuterii.

Domowe sposoby na wyczyszczenie biżuterii: Musująca aspiryna

Domowe sposoby na wyczyszczenie biżuterii, to arsenał środków, które można znaleźć w kuchni i w łazience. Warto zajrzeć też do apteczki i wyjąć z niej musującą tabletkę aspiryny. Wystarczy rozpuścić ją w szklance wody, a następnie zanurzyć zmatowiałą biżuterię. Po kilku minutach ozdoby należy wyjąć i wytrzeć miękką szmatką. Dzięki tej metodzie można wyczyścić zarówno złotą, jak i srebrną biżuterię.

Amoniak: Nie tylko do pieczenia

Złotą i srebrną biżuterię można szybko i łatwo wyczyścić, zanurzając ją na 10 minut w roztworze z ½ szklanki amoniaku i szklanki wody. Po kąpieli należy wytrzeć łańcuszki, pierścionki czy kolczyki miękką ściereczką i pozostawić je do wysuszenia. 

Reklama

Rada: Pod żadnym pozorem nie wolno zanurzać w amoniaku biżuterii z naturalnymi perłami! Roztwór może uszkodzić jej powierzchnię. 

Czyszczenie biżuterii domowymi sposobami: Szczoteczka do zębów

Niekiedy czyszczenie biżuterii domowymi sposobami wymaga jedynie mechanicznego usunięcia zabrudzeń. Wówczas doskonale sprawdzi się szczoteczka do zębów. Wystarczy przetrzeć nią wszystkie zakamarki zarówno złotych, jak i srebrnych ozdób.  

Jak wyczyścić biżuterię? Alkohol

Omawiając domowe sposoby na wyczyszczenie biżuterii, nie sposób nie wspomnieć o wódce i spirytusie. Aby usunąć zabrudzenia i przywrócić blask ozdobom wykonanym ze szlachetnych metali, wystarczy zanurzyć je na kilka minut w alkoholu, a następnie wytrzeć do sucha. Ten sposób świetnie sprawdza się także w przypadku biżuterii z diamentami i różnymi kryształami, natomiast nie należy go stosować do innych kamieni szlachetnych. 

Jak wyczyścić biżuterię z kamieniami szlachetnymi?

Czyszczenie biżuterii z kamieniami szlachetnymi można przeprowadzić z pomocą płynu do mycia okien. Należy niewielką jego ilość rozpylić na powierzchni pierścionka, kolczyków czy wisiorka, a następnie wyszorować je nieużywaną szczoteczką do zębów. Ta metoda świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku złotej, jak i srebrnej biżuterii. Jednak nie należy używać jej do czyszczenia pereł, opali, turkusów i koralu — amoniak zawarty w płynach do mycia okien może zniszczyć ozdoby. 

Czyszczenie srebrnej biżuterii: Folia aluminiowa

Jak wyczyścić srebrny łańcuszek, kolczyki czy naszyjnik? Warto wykorzystać proces wymiany jonowej, który można wywołać w domowych warunkach z pomocą folii aluminiowej i proszku do prania. Należy dokładnie wyłożyć miskę lub inne naczynie folią aluminiową, następnie wsypać do niej łyżkę proszku do prania i wlać gorącą wodę. Wymieszać, aby proszek się rozpuścił i zanurzać srebro w roztworze. Po minucie należy wyjąć ozdoby, starannie opłukać czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia. 

Rada: Aby ta metoda była skuteczna, proszek do prania nie może zawierać chloru.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię keczupem?

Czyszczenie srebrnej biżuterii można przeprowadzić także z pomocą... keczupu. W tym celu należy zanurzyć ozdobę w miseczce wypełnionej tym pomidorowym przetworem lub w przypadku rzeźbionych i nierównych powierzchni, nanieść keczup szczoteczką do zębów. Sos pomidorowy należy pozostawić na biżuterii kilka minut, a następnie dokładnie spłukać go zimną wodą i osuszyć ozdoby. Czyszczenie srebrnej biżuterii tą metodą pomoże usunąć śniedź i przywróci jej dawny blask.

Jak wyczyścić srebrny łańcuszek, pierścionek lub kolczyki? Pasta do zębów

Domowe sposoby na czyszczenie srebrnej biżuterii zakładają wykorzystanie do tego celu pasty do zębów. Wystarczy nanieść z pomocą szczoteczki do zębów jej niewielką ilość na ozdobę i delikatnie wyczyścić. Następnie dobrze opłukać pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha.

Czyszczenie srebrnej biżuterii: Soda i woda

Jak wyczyścić srebrny łańcuszek, pierścionek czy kolczyki? Pomoże w tym pasta z ¼ szklanki sody oraz dwóch łyżek wody. Preparat należy nakładać gąbką i polerować zaśniedziałe elementy. Następnie spłukać pastę wodą i wytrzeć biżuterię do sucha. Domowe sposoby na wyczyszczenie biżuterii ze złota także zakładają wykorzystanie sody.

Czyszczenie złotej biżuterii: Soda i ocet

Jak wyczyścić złotą obrączkę, łańcuszek czy bransoletkę? Z pomocą może przyjść soda. Należy posypać złote ozdoby sodą oczyszczoną, a następnie obficie polać je octem, aby spłukać biały proszek. Ta domowa metoda sprawi, że złota biżuteria będzie znów błyszczeć. 

Rada: Nie można czyścić w ten sposób biżuterii z perłami i kamieniami szlachetnymi, bo soda i ocet mogą jej zaszkodzić. 

Jak wyczyścić złotą biżuterię? Piwo

Czyszczenie złotej biżuterii można przeprowadzić z pomocą piwa. Wystarczy zanurzyć w jasnym, chmielowym napitku miękką szmatkę i wypolerować nią złote obrączki, bransoletki czy łańcuszki. Następnie należy wytrzeć ozdoby do sucha. 

Rada: Piwa nie można używać do czyszczenia złotej biżuterii z kamieniami szlachetnymi. 

Sposób na sztuczną biżuterię

Sztuczna biżuteria ma niewysoką cenę, a przy tym jest estetycznym dodatkiem do stylizacji. Problem pojawia się, gdy kolczyki, bransoletki czy wisiorki śniedzieją. Wówczas ozdoby nie wyglądają już tak dobrze i często farbują skórę. Aby tego uniknąć, warto sztuczną biżuterię pomalować lakierem bezbarwnym. Dzięki temu dłużej będzie lśniąca i nie zabrudzi ubrań czy skóry.

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama