Dwanaście domowych sposobów na wyczyszczenie biżuterii
Domowe sposoby na wyczyszczenie biżuterii ze złota i srebra pomogą nie tylko usunąć plamy i kurz, ale także przywrócić blask przedmiotom z metali szlachetnych. Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić srebrną biżuterię z diamentem lub jakich sposobów użyć, by złota obrączka znów prezentowała się wspaniale — zajrzyj do kuchennej szafki, na łazienkową półkę lub do apteczki. Oto dwanaście domowych sposobów na wyczyszczenie biżuterii.
Domowe sposoby na wyczyszczenie biżuterii, to arsenał środków, które można znaleźć w kuchni i w łazience. Warto zajrzeć też do apteczki i wyjąć z niej musującą tabletkę aspiryny. Wystarczy rozpuścić ją w szklance wody, a następnie zanurzyć zmatowiałą biżuterię. Po kilku minutach ozdoby należy wyjąć i wytrzeć miękką szmatką. Dzięki tej metodzie można wyczyścić zarówno złotą, jak i srebrną biżuterię.
Złotą i srebrną biżuterię można szybko i łatwo wyczyścić, zanurzając ją na 10 minut w roztworze z ½ szklanki amoniaku i szklanki wody. Po kąpieli należy wytrzeć łańcuszki, pierścionki czy kolczyki miękką ściereczką i pozostawić je do wysuszenia.
Rada: Pod żadnym pozorem nie wolno zanurzać w amoniaku biżuterii z naturalnymi perłami! Roztwór może uszkodzić jej powierzchnię.
Niekiedy czyszczenie biżuterii domowymi sposobami wymaga jedynie mechanicznego usunięcia zabrudzeń. Wówczas doskonale sprawdzi się szczoteczka do zębów. Wystarczy przetrzeć nią wszystkie zakamarki zarówno złotych, jak i srebrnych ozdób.
Omawiając domowe sposoby na wyczyszczenie biżuterii, nie sposób nie wspomnieć o wódce i spirytusie. Aby usunąć zabrudzenia i przywrócić blask ozdobom wykonanym ze szlachetnych metali, wystarczy zanurzyć je na kilka minut w alkoholu, a następnie wytrzeć do sucha. Ten sposób świetnie sprawdza się także w przypadku biżuterii z diamentami i różnymi kryształami, natomiast nie należy go stosować do innych kamieni szlachetnych.
Czyszczenie biżuterii z kamieniami szlachetnymi można przeprowadzić z pomocą płynu do mycia okien. Należy niewielką jego ilość rozpylić na powierzchni pierścionka, kolczyków czy wisiorka, a następnie wyszorować je nieużywaną szczoteczką do zębów. Ta metoda świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku złotej, jak i srebrnej biżuterii. Jednak nie należy używać jej do czyszczenia pereł, opali, turkusów i koralu — amoniak zawarty w płynach do mycia okien może zniszczyć ozdoby.
Jak wyczyścić srebrny łańcuszek, kolczyki czy naszyjnik? Warto wykorzystać proces wymiany jonowej, który można wywołać w domowych warunkach z pomocą folii aluminiowej i proszku do prania. Należy dokładnie wyłożyć miskę lub inne naczynie folią aluminiową, następnie wsypać do niej łyżkę proszku do prania i wlać gorącą wodę. Wymieszać, aby proszek się rozpuścił i zanurzać srebro w roztworze. Po minucie należy wyjąć ozdoby, starannie opłukać czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia.
Rada: Aby ta metoda była skuteczna, proszek do prania nie może zawierać chloru.
Czyszczenie srebrnej biżuterii można przeprowadzić także z pomocą... keczupu. W tym celu należy zanurzyć ozdobę w miseczce wypełnionej tym pomidorowym przetworem lub w przypadku rzeźbionych i nierównych powierzchni, nanieść keczup szczoteczką do zębów. Sos pomidorowy należy pozostawić na biżuterii kilka minut, a następnie dokładnie spłukać go zimną wodą i osuszyć ozdoby. Czyszczenie srebrnej biżuterii tą metodą pomoże usunąć śniedź i przywróci jej dawny blask.
Domowe sposoby na czyszczenie srebrnej biżuterii zakładają wykorzystanie do tego celu pasty do zębów. Wystarczy nanieść z pomocą szczoteczki do zębów jej niewielką ilość na ozdobę i delikatnie wyczyścić. Następnie dobrze opłukać pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha.
Jak wyczyścić srebrny łańcuszek, pierścionek czy kolczyki? Pomoże w tym pasta z ¼ szklanki sody oraz dwóch łyżek wody. Preparat należy nakładać gąbką i polerować zaśniedziałe elementy. Następnie spłukać pastę wodą i wytrzeć biżuterię do sucha. Domowe sposoby na wyczyszczenie biżuterii ze złota także zakładają wykorzystanie sody.
Jak wyczyścić złotą obrączkę, łańcuszek czy bransoletkę? Z pomocą może przyjść soda. Należy posypać złote ozdoby sodą oczyszczoną, a następnie obficie polać je octem, aby spłukać biały proszek. Ta domowa metoda sprawi, że złota biżuteria będzie znów błyszczeć.
Rada: Nie można czyścić w ten sposób biżuterii z perłami i kamieniami szlachetnymi, bo soda i ocet mogą jej zaszkodzić.
Czyszczenie złotej biżuterii można przeprowadzić z pomocą piwa. Wystarczy zanurzyć w jasnym, chmielowym napitku miękką szmatkę i wypolerować nią złote obrączki, bransoletki czy łańcuszki. Następnie należy wytrzeć ozdoby do sucha.
Rada: Piwa nie można używać do czyszczenia złotej biżuterii z kamieniami szlachetnymi.
Sztuczna biżuteria ma niewysoką cenę, a przy tym jest estetycznym dodatkiem do stylizacji. Problem pojawia się, gdy kolczyki, bransoletki czy wisiorki śniedzieją. Wówczas ozdoby nie wyglądają już tak dobrze i często farbują skórę. Aby tego uniknąć, warto sztuczną biżuterię pomalować lakierem bezbarwnym. Dzięki temu dłużej będzie lśniąca i nie zabrudzi ubrań czy skóry.