Reklama

Domowy sposób na wyczyszczenie tapicerki

Czyszczenie tapicerki w samochodzie nie musi przyprawiać cię o ból głowy i kosztować sporo czasu. Co więcej, nie musisz używać specjalnych sprzętów i detergentów do jej czyszczenia. Wystarczy, że przygotujesz odkurzacz, gąbkę, płyn do naczyń i kilka innych niezawodnych narzędzi i produktów, które szybko i skutecznie wyczyszczą tapicerkę. Chęć do pracy i pomysłowość mogą zdziałać cuda! Poniżej przedstawiamy niezawodny domowy sposób na wyczyszczenie tapicerki w samochodzie.

Reklama

Czego potrzebujemy do wyczyszczenia tapicerki?

• odkurzacza;

• dużej gąbki;

• miski;

• torebki sody oczyszczonej;

• torebki kwasku cytrynowego;

• odplamiacza;

• płynu do naczyń;

• suchej szmatki.

Właściwości czyszczące sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego

Soda oczyszczona i kwasek cytrynowy uznawane są za jedne z najbardziej skutecznych naturalnych detergentów czyszczących. Mówi się, że sodą i kwaskiem cytrynowym można dokładnie wyczyścić cały dom! W tym powiedzeniu jest naprawdę sporo prawdy.

Sodę oczyszczoną można stosować w formie suchego proszku, pasty lub w sprayu w zależności od powierzchni, którą chcemy wyczyścić i rodzaju zabrudzenia. Soda oczyszczona doskonale usuwa różnego rodzaju plamy, odświeża, usuwa kamień, rdzę i tłuszcz, a także działa jak wybielacz.

Kwasek cytrynowy wykazuje podobne właściwości, choć nieco silniejsze. Doskonale radzi sobie z rdzą, zabezpiecza żywność przed gniciem, może być stosowany również jako proszek do prania i odkamieniacz. Usuwa nawet zaschnięte i stare plamy.

Z pewnością soda oczyszczona i kwasek cytrynowy to produkty, które powinny być w każdym domu. Dzięki ich właściwościom możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy, które wydajemy na drogie specjalistyczne detergenty.

Czyszczenie tapicerki krok po kroku

1. Przed przystąpienie do czyszczenia tapicerki usuń wszystkie przedmioty z samochodu, które mogą utrudniać sprzątanie.

2. Zacznij od odkurzania:

a) Nałóż na rurę od odkurzacza wąską końcówkę i usuń za jej pomocą brud z zakamarków na tapicerce.

b) Następnie wymień końcówkę na nieco szerszą i dokładnie odkurz nią cała tapicerkę.

3. Posyp tapicerkę niewielką ilością sody oczyszczonej. Soda usunie nieprzyjemne zapachy i sprawi, że różnego rodzaju plamy łatwiej zejdą. Pozostaw sodę na tapicerce na około 15 minut, a następnie zbierz namoczoną w wodzie gąbką.

4. Wlej do miski ciepłą wodę, dodaj kilka kropel płynu do naczyń i dwie łyżeczki kwasku cytrynowego. Ta mikstura usunie plamy z tapicerki i odświeży ją.

5. Namocz gąbkę w roztworze, lekko wykręć, a następnie delikatnie czyść tapicerkę.

Jeśli na tapicerce są trudne plamy, nanieś na nie niewielką ilość odplamiacza i odrobinę kwasku cytrynowego. Po kilku minutach brud powinien łatwo zejść.

6. Gdy wyczyścisz już całą tapicerkę roztworem z kwasku i płynu do naczyń, zbierz pozostałości po płynie gąbką namoczoną w wodzie.

7. Na koniec osusz tapicerkę suchą szmatką i pozostaw do wyschnięcia.

Ważne

Do czyszczenia ciemnych skórzanych tapicerek nie powinno się używać kwasku cytrynowego, gdyż może on zostawić białe ślady.

Warto wiedzieć

Tę samą metodę możesz zastosować do czyszczenia mebli wypoczynkowych i dywanów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama