Domowy patent na odetkanie zlewu w 10 minut. Hydraulik nie będzie potrzebny

Sprzątanie kuchni bywa utrapieniem. Zepsute jedzenie w lodówce, wypełniony po brzegi kosz na śmieci, a na dodatek zapchany zlew, w którym zaczyna zbierać się woda, sprawiają, że mamy ochotę uciec od nich jak najdalej. Dwa pierwsze problemy są łatwe do rozwiązania, bywa jednak, że nad skutecznym odetkaniem zlewozmywaka trzeba trochę pogłówkować. Z pomocą przychodzi domowy patent, który działa już w 10 minut.

Dlaczego masz zatkany zlew?

Nagromadzone resztki jedzenia, fusy z kawy i herbaty oraz tłuszcz po smażeniu to główni winowajcy zapchanego zlewu. Najczęściej gromadzą się podczas mycia naczyń, tworząc w odpływie zbitą masę, która utrudnia spływanie wody. By zapobiec takiej sytuacji, dobrze jest rozważyć zainwestowane w specjalne sitko nakładane na odpływ lub zamontowanie mechanizmu młynka do odpadów. Zły stan rur często odpowiada za problemy z zatrzymywaniem wody w zlewie. Stara i zniszczona kanalizacja ma skłonność do szybszego zatykania się.

Sprawdź: Niezawodne sposoby na zatkany odpływ w zlewie i wannie

Reklama

Szybkie udrożnienie rur

Podczas domowych porządków chętnie sięgamy po sposoby, które nie zajmują zbyt dużo czasu, a przynoszą oczekiwane efekty. Tak jest właśnie w przypadku odtykania zlewu sodą oraz octem. Trik polega na wsypaniu pełnej szklanki sody wprost do odpływu, a następnie zalanie jej jedną szklanką octu. Teraz wystarczy zabezpieczyć tę część zlewu niewielkim talerzykiem i odczekać kilkanaście minut. Jeśli usłyszymy bulgotanie, oznacza to, że roztwór działa.

Jeśli akurat nie mamy w kuchennych szafkach sody i octu, a chcemy uniknąć stosowania silnych środków chemicznych, wykorzystajmy do przetkania rur proszek do pieczenia. Wsypmy do odpływu całe opakowanie i zalejmy litrem wrzątku. Po 10 minutach włączmy wodę w kranie i sprawdźmy, czy zaczęła swobodnie spływać.

Sprawdź: Jak odetkać zatkany odpływ wanny, umywalki czy zlewozmywaka?

Sól oczyści zapchane rury

Jedną z mniej skomplikowanych metod udrażniania rur w umywalce lub zlewie jest użycie najzwyklejszej soli kuchennej. Jak to zrobić? Wystarczy, że wsypiemy do odpływu ok. 6-7 łyżek soli, a następnie zalejemy ją dwoma litrami wrzątku z czajnika. Stosując ten patent, warto pamiętać, by wodę wlewać powoli, inaczej nie osiągniemy zamierzonego efektu.

Metoda ta sprawdzi się jedynie w przypadku mniejszych zatorów. By zmierzyć się z poważniejszym problemem, przygotujmy mieszankę na bazie soli kuchennej oraz niezastąpionej sody oczyszczonej. W tym celu napełniamy szklankę solą oraz sodą w proporcjach 50/50. Całość dokładnie mieszamy i zasypujemy odpływ. W kolejnym kroku powolnym strumieniem wlewamy do niego minimum 2 litry wrzątku.

Sprawdź również:

Jak umyć panele podłogowe, żeby nie było smug? Szybki i tani patent na podłogę bez zacieków

Jak umyć mikrofalówkę bez detergentów? Te sposoby szybko rozprawią się z zaciekami i tłuszczem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak odetkać zlew | jak udrożnić odpływ | zatkany zlew
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama