Domowy odplamiacz, który usunie nawet stare i zaschnięte plamy

Uporczywe plamy, które trudno usunąć, mogą spędzać sen z powiek niejednej pani domu. Gotowe odplamiacze dostępne w sklepie często nie radzą sobie z tak silnymi zabrudzeniami. Zamiast przepłacać, warto wykorzystać naturalne produkty, które zazwyczaj są pod ręką. Można z nich przygotować niezwykle skuteczny odplamiacz, niezawodny w starciu z nawet starymi i zaschniętymi plamami. Poniżej sprawdzone przepisy.

Domowy odplamiacz na bazie płynu do naczyń

Jednym ze skutecznych sposobów na domowy odplamiacz jest połączenie ze sobą 100 ml płynu do naczyń i 200 ml wody utlenionej. Dzięki płynowi taki środek z łatwością usunie z ubrań plamy z tłuszczu, trawy, kawy, szminki czy różnego rodzaju sosów. Woda utleniona przyspiesza proces utleniania, dzięki czemu zabrudzenia znikną szybciej. Odplamiacz zadziała także na stare i zaschnięte plamy. Płyn do naczyń jest delikatny i nie uszkodzi odzieży, jednak woda utleniona może odbarwić tkaninę. Przed zastosowaniem odplamiacza należy więc zrobić test na niewidocznym obszarze materiału. Aby usunąć plamę, spryskaj ją domowym odplamiaczem i przecieraj szmatką do momentu, aż zniknie. Jeśli zabrudzenie nie chce zejść, można dodać do odplamiacza odrobinę sody oczyszczonej.

Domowy odplamiacz z cytryny i soli

W wywabianiu plam rewelacyjnie sprawdza się sok z cytryny. W połączeniu z solą stworzy silny odplamiacz, który usunie nawet najbardziej uporczywe plamy, np. z atramentu, kawy czy herbaty. Usunie też wszelakiego rodzaju zabrudzenia o ciemnym zabarwieniu. Aby przygotować taki odplamiacz, należy wymieszać ¼ szklanki soku z cytryny z kilkoma łyżkami soli i ½ szklanki wody. Powstałą mieszankę nanieś na plamę i odczekaj 10 minut. Na koniec spłucz letnią wodą.

Domowy odplamiacz z talku i mąki kukurydzianej

Niezastąpionym odplamiaczem radzącym sobie z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami (np. z wosku, czerwonego wina czy atramentu) jest mieszanka z mąki kukurydzianej i talku. Należy wymieszać je w równej proporcji i dodać odrobinę wody, by powstała gęsta pasta. Nałóż ją na plamę i pozostaw na 2-3 godziny. Po tym czasie wypłucz tkaninę w letniej wodzie. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama