Reklama

Domowe tabletki do zmywarki: Prosty przepis

Zmywarki nie trzeba nikomu nadmiernie zachwalać. Wystarczy nadmienić, że pozwala znacznie szybciej pozbyć się sterty brudnych naczyń, utrzymać porządek w kuchni, zaoszczędzić bezcenny czas i - co dla wielu najważniejsze - pieniądze. Jeśli należysz do grona zwolenników tego funkcjonalnego sprzętu i wprost nie możesz się bez niego na co dzień obejść, podpowiemy ci, jak samodzielnie przyrządzić - niezbędne do mycia w nim naczyń - tabletki. Są nie tylko równie skuteczne w działaniu jak te zakupione w sklepie, ale co ważniejsze znacznie od nich tańsze, aromatyczne i przyjazne dla środowiska.

Składniki potrzebne do zrobienia domowych tabletek

Nietrudno się domyślić, że do przygotowania domowych tabletek przeznaczonych do mycia w zmywarce będą ci potrzebne niezastąpione w kuchni naturalne środki.

Zaopatrz się zatem w:

- 2 szklanki sody oczyszczonej,

- 1 szklankę soli

- 1/2 szklanki kwasku cytrynowego

- 1 szklankę wody,

- pojemniczki na kostki lodu

Taka ilość składników pozwoli ci uzyskać około 36 tabletek.

Krok pierwszy: Podgrzewamy sodę

Od czego zacząć? Od odpowiedniego przygotowania sody oczyszczonej, czyli poddania jej obróbce termicznej. Dzięki temu prostemu zabiegowi nieco zmieni swoje właściwości i stanie się idealnym składnikiem różnego rodzaju naturalnych środków przeznaczonych do prania.

Wysyp zatem szklankę specyfiku na blaszkę przeznaczoną do pieczenia ciast i umieść ją w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza. Soda może się przypalić, dlatego aby temu zapobiec, od czasu do czasu przemieszaj ją, żeby rozgrzewała się równomiernie. Po około 30 minutach wyjmij blaszkę z piekarnika i sprawdź, czy soda stała się bardziej matowa i sypka.

Krok drugi: Łączymy składniki

Ciepłą sodę należy przesypać do miski, starannie zmieszać z pozostałymi składnikami, czyli drugą szklanką sody oczyszczonej, szklanką soli i 1/2 szklanki kwasku cytrynowego, a następnie dodać do nich odrobinę wody.

Pamiętaj, żeby robić to stopniowo, bo pod wpływem wody mieszanka zacznie się pienić. Zanim dodasz kolejną porcję, odczekaj moment.

Składniki będą wchłaniać wodę, dzięki czemu pod wpływem ich mieszania uzyskamy pastę o jednolitej konsystencji.

Krok trzeci: Rozkładamy mieszankę

Gotową mieszankę należy nałożyć do wcześniej przygotowanego pojemnika przeznaczonego na kostki lodu. Do jednego otworu zmieści się mniej więcej jedna łyżeczka mieszanki.

Pamiętaj, że pastę należy rozkładać wyjątkowo sprawnie, bo bardzo szybko zastyga.

Krok czwarty: Przechowywanie i stosowanie tabletek

Pojemnik z rozłożoną mieszanką, trzeba odstawić na co najmniej trzydzieści minut, aby nasze domowe tabletki mogły swobodnie zastygnąć. Gdy upewnimy się, że są twarde, możemy zacząć je wyciągać i umieszczać w szklanym słoiku. Na koniec, nie zapomnijmy szczelnie go zakręcić. Aby nie straciły swojej konsystencji, mogą być przechowywane tylko w ten sposób.

Krok czwarty: Stosowanie tabletek

Po domowe tabletki możemy sięgać, kiedy tyko zajdzie taka potrzeba. Jeśli chcemy uzyskać ładny aromat, możemy do nich dodać kroplę ulubionego olejku eterycznego. Efekt mycia naczyń z ich użyciem miło nas zaskoczy. Będą lśnić czystością i pięknie błyszczeć!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama