Reklama

Domowe środki do czyszczenia dywanów

Nic tak nie potrafi popsuć świątecznego nastroju, jak nieefektowne plamy, które nieoczekiwanie pojawiły się na twoim dywanie. Jak szybko pozbyć się tych po błocie i winie, a jak usunąć te z krwi? Dzięki kilku sprawdzonym sposobom przetestowanym przez sprytne panie domu można szybko pozbyć się problemu. Poniżej znajdziesz przepisy na domowe środki czyszczące, które rozprawią się z każdą, nawet najbardziej uporczywą plamą na twoim dywanie.

Jak należy czyścić dywany?

Na początek kilka przykazań, czyli jak należy czyścić dywany

1. Pamiętaj, aby plamy z dywanu usuwać tuż po ich pojawieniu się. Innymi słowy - im szybsza reakcja, tym skuteczniejsze efekty zabiegów pielęgnacyjnych.

2. Zanieczyszczeń nie należy wcierać w dywan, tylko delikatnie je osuszać.

3. Jeśli jakieś zabrudzenie jest uporczywe i nie radzi sobie z nim ani tradycyjny płyn do mycia naczyń, ani tradycyjna mieszanka, czyli ocet i sól, powinniśmy sięgnąć po bardziej inwazyjne, domowe środki.

4. Warto mieć pod ręką sodę oczyszczoną. Jak jej użyć? Rozpuść pół łyżeczki specyfiku w szklance wody i polej nim plamę, a następnie użyj do pozbycia się zanieczyszczeń czystej szmatki. Czynność można powtarzać aż do skutku.

Poniżej znajdziesz przepisy na domowe środki do czyszczenia dywanów:

Domowy środek do czyszczenia dywanów na bazie octu i sody

Potrzebne składniki:

- jedna łyżeczka płynu do naczyń

- jedna łyżka octu spirytusowego

- jedna szklanka ciepłej wody

- jedna łyżeczka sody oczyszczonej

- ręcznik

- gąbka

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki starannie połącz, przelej do butelki i mocno wstrząśnij. Rozpyl mieszankę i delikatnie wetrzyj ją gąbeczką w dywan. Środek z powodzeniem powinien rozpuścić plamy.

Domowy środek do czyszczenia dywanów na bazie octu

Do przygotowania kolejnego środka potrzebne ci będą:

- jedna szklanka octu,

- dwie szklanki wody,

- dwie łyżki soli,

- 15 kropel olejku,

- butelka ze z atomizerem.

Sposób przygotowania:

Ocet i wodę przelej do butelki. Dodaj do roztworu sól i olejek. Mocno potrząśnij butelką, by sól się rozpuściła. Mieszaninę rozpyl na dywanie i pozostaw do wyschnięcia. Na koniec odkurz dywan.

Do jego sporządzenie potrzebować będziesz:

- trzech łyżek płatków mydlanych

- 500 gramów skrobi ziemniaczanej.

Drobno starte płatki mydlane zmieszaj ze skrobia ziemniaczaną. Rozsyp mieszankę na dywanie, wetrzyj szczotką w dywan i pozostaw na 30 minut. Następnie dokładnie odkurz dywan.

Sposoby na usunięcie tłustych plam z dywanu

Jeśli na twoim dywanie pojawiły się tłuste plamy, możesz sięgnąć po talk. Jak go użyć? Posyp nim solidnie zanieczyszczone miejsce, a następnie nałóż na nie papierowy ręcznik. Możesz go przyłożyć jakimś ciężkim przedmiotem. Po upływie kilkunastu godzin wszelkie ślady po zabrudzeniu powinny zniknąć. Aby sprawdzić efekty zabiegów pielęgnacyjnych, dywan trzeba odkurzyć. Jeśli pozostały jakieś ślady, czynność czyszczenia talkiem możesz powtórzyć. Możemy również zastosować benzynę ekstrakcyjną.

Jak usunąć z dywanu plamy po błocie?

To jedyny przypadek, kiedy nie powinniśmy działać błyskawicznie. Najlepiej odczekać kilkanaście minut aż błoto na dywanie zaschnie. Następnie zanieczyszczone miejsce należy odkurzyć, a następnie oczyścić szmatką nawilżoną octem. Jeśli nasze wysiłki okażą się bezskuteczne, warto sięgnąć po wodę z mydłem albo pastę sporządzoną na bazie sody oczyszczonej i wody.

Jak usunąć z dywanu plamy z krwi?

Świeże zanieczyszczenie należy posypać solą kuchenną i pozwolić jej działać co najmniej przez godzinę. Po tym czasie należy uprać dywan w zimnej wodzie. Jeśli to nie pomoże, należy przygotować specjalny roztwór na bazie zimnej wody i wody utlenionej (połączonych w stosunku: trzy szklanki wody na połowę szklanki wody utlenionej ) i wyczyścić nim dywan.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama