Reklama

Domowe sposoby na zatkaną wannę

Zapchany odpływ w wannie rozpoznasz bez trudu. Z tym problemem masz do czynienia, gdy widzisz, że woda wlana do wanny po wyjęciu korka spływa bardzo wolno. Przy odpływie mogą pojawić się również charakterystyczne pęcherzyki powietrza, a z rur dochodzi niepokojący dźwięk bulgotania. Bez obaw, interwencja hydraulika nie jest potrzebna! Nie musisz również sięgać po radykalne metody. Domowe sposoby na zatkany odpływ w wannie przychodzą z odsieczą.

Zatkana wanna: Zdiagnozuj problem

Samo się nie naprawi - tego możesz być pewien. Im dłużej będziesz zwlekać, tym trudniej będzie doprowadzić wannę do porządku. Przyczyny niedrożności odpływu bywają różne. To właśnie w tym miejscu gromadzą się resztki mydła i innych kosmetyków używanych do codziennego mycia. Osady z kamienia też odciskają swoje piętno. Do tego dochodzą włosy, które skutkują pojawieniem się usterki. Ważna jest więc regularność w czyszczeniu tej części łazienki, by nie doprowadzać do jej zatkania. Jeśli to się nie udało, zastosuj domowe sposoby na zatkany odpływ wanny.

Reklama

Sprawdź: Jak wyczyścić prysznic na błysk?

Pierwsza pomoc na zapchany odpływ: Gorąca woda

Najprostszą metodą, od której warto zacząć pracę nad udrożnieniem odpływu, jest wykorzystanie gorącej wody. Bardzo dobrze poradzi sobie z zalegającymi resztkami mydła, które powodują problemy ze sprawnym odprowadzaniem wody.

Wystarczy, że w dużym garnku zagotujesz co najmniej cztery litry wody. Przepłucz nimi odpływ, zachowując dużą ostrożność, by się nie poparzyć. Wysoka temperatura płynu sprawi, że resztki kosmetyków błyskawicznie się rozpuszczą.

Król babcinych porządków, czyli biały ocet

Bardzo częstą przyczyną niedrożności rur jest osadzający się kamień. To powszechny problem w wielu gospodarstwach domowych. W takiej sytuacji potrzebujesz czegoś mocniejszego od samego wrzątku. Z pomocą przychodzi ocet, który jest jednym z najbardziej skutecznych preparatów używanych w domowych porządkach bez chemii.

Jak odetkać wannę przy pomocy octu? Do odpływu wlej jedną szklankę nierozcieńczonego płynu, zakorkuj wannę i pozostaw na pół godziny. Po upływie tego czasu wyjmij korek i zalej gorącą wodą. Kamień powinien odpuścić, co zauważysz od razu.

Duet do zadań specjalnych: Soda i ocet

Robienie regularnych porządków w łazience nie należy do twoich mocnych stron, a stan wanny woła o pomstę do nieba? Wszystko wskazuje na to, że przyszła pora na przetestowanie mocniejszej metody. Nadal jednak będziesz bazować na podstawowych produktach, które znajdziesz w kuchennych szafkach.

Gdy zalegająca w wannie woda w końcu spłynie, wsyp do odpływu co najmniej pięć łyżek sody oczyszczonej. Zalej szklanką octu. Z odpływu powinna zacząć wydobywać się piana, co jest jednoznacznym sygnałem, że domowy środek do udrożniania rur zaczął działać. Pamiętaj jednak, by obserwować to z pewnej odległości bez nachylania się nad wanną - zapach octu nie jest najprzyjemniejszy, a całość może podziałać drażniąco na drogi oddechowe! Na koniec (po upływie 15-20 minut) wlej do odpływu gorącą wodę z czajnika. Korzystanie z wanny znowu będzie wyłącznie miłym doświadczeniem.

Warto wiedzieć: Choć patent przeznaczony jest głównie do walki z kamieniem i tłuszczem, pomoże również usunąć zalegające w odpływie włosy.

Zobacz: Trzy sposoby na czyszczenie zlewu. Koniec z brudem i zaciekami

Zatkany odpływ w wannie: Przydatne akcesoria

W łazienkowym kącie warto znaleźć miejsce dla gumowego przepychacza. Co prawda może wydawać się mało finezyjnym sprzętem, ale pomoże udrożnić rury w wannie, jeśli inne sposoby zawiodą. Pamiętaj, by docisnąć go precyzyjnie do otworu odpływowego - guma musi całkowicie go zakryć. Energiczne pompowanie wytworzy ciśnienie, dzięki któremu poradzisz sobie z zatorem w rurach.

Profilaktyka przede wszystkim! Warto zainwestować kilka groszy w najprostsze sitko, które umieszczone powinno zostać bezpośrednio na odpływie. W żaden sposób nie przeszkadza w korzystaniu z wanny, a pozwoli zatrzymać włosy i większe zanieczyszczenia.

Polecamy:

Jak usunąć plamy z potu na poduszce? Domowe środki czyszczące to załatwią!

Proste sposoby na wyczyszczenie pralki. Tani środek, który każdy ma w domu

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama