Domowe sposoby na wybielenie firanek

Rzadko zdarza się, aby ktoś rezygnował z firanek w oknie. To nie tylko ozdoba, ale także praktyczny sposób na to, aby powstrzymać wzrok wścibskich sąsiadów w ciągu dnia i zapewnienie sobie intymności w domu. Niestety, firanki z czasem szarzeją - mimo częstego prania. Na szczęście, istnieją sprawdzone sposoby, aby odzyskały swój atrakcyjny kolor. W takim razie jakie są domowe sposoby na wybielenie firanek? Sprawdźmy.

Wybielenie firanek: Moczenie w occie

Jeśli chcemy cieszyć się białymi firankami, samo ich pranie w pralce czasem może nie wystarczyć, zwłaszcza, wtedy, gdy brud mocno wniknął we włókna. Dlatego na początki warto namoczyć naszą domową dekorację. Sama woda nie wystarczy, dlatego dobrze jest w wannie lub brodziku nalać letnią wodę, a w niej rozpuścić pół litra octu spirytusowego. Ten sposób na wybielenie firanek jest skuteczny, jeśli moczenie będzie trwało najlepiej całą noc. Następnie wystarczy firanki wyprać tak, jak zwykle w pralce i jeszcze wilgotne zawiesić na karniszu.

Wybielenie firanek: Dodaj sodę do prania

Innym sposobem na wybielenie firanek, jest zastosowanie sody oczyszczonej! Ten uniwersalny środek ma podwójne zastosowanie. Nie tylko pomaga zmiękczyć tkaninę oraz wypłukać osady znajdujące się we włóknach, ale ma także działnie antystatyczne, co skutecznie zapobiegnie osiadaniu się kurzu na naszej dekoracji. Jak zastosować sodę oczyszczoną do wybielenia firanek? Można dodać szklankę specyfiku do wcześniejszego namaczania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby solidną porcję sody oczyszczonej dodać do pralki, która wzmocni działanie detergentu!

Wybielanie firanek: Pozbądź się zapachu!

Prawdziwą zmorą każdego mieszkania są przesiąknięte nieprzyjemnym zapachem firanki. Co wpływa na ich nieprzyjemną woń? Przede wszystkim papierosowy dym, obecność zwierzaków oraz tłuszcz i zapach pochodzący z kuchni. W takim wypadku pranie firanek nie zawsze sprawi, że będą ładnie pachnieć, a tym bardziej być białe. Dlatego zamiast sięgać po wybielacze, warto zastosować stary sposób na wybielenie i pozbycie się nieprzyjemnej woni. Na czym polega? Na zastosowaniu soku z cytryny! Jeśli firanki swoją świetność mają już za sobą, wystarczy w misce lub w wannie namoczyć firanki i wrzucić do nich pokrojone na plasterki dwie cytryny. Po całonocnym moczeniu, wystarczy wyprać tak, jak zwykle, ale do przegródki na płyn do płukania warto również wlać sok wyciśnięty z owocu.

Wybielenie firanek: Dodaj te składniki do prania!

Jeśli zależy nam na czasie, to warto zastosować z innych sprawdzonych sposobów na wybielenie firan. Jednym z nich jest zastosowanie skorupek po jajkach. To właśnie zawarty w nich wapń zmiękcza wodę i pomaga usunąć nagromadzone we włóknach osady. Wystarczy skorupki wrzucić do białej skarpetki, zawiązać i dodać ją razem z firankami do pralki.

Innym sposobem jest wrzucenie kilku tabletek z kwasem acetylosalicylowym do bębna pralki wraz z firankami. One - podobnie jak skorupki czy soda - rozprawiają się z nagromadzonym w firankach osadem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama