Domowe sposoby na smugi na lustrze

Lśniące lustro bez smug to wizytówka każdego, zadbanego domu. Spędzamy również przed szklaną taflą sporo czasu, przeglądając się w niej i poprawiając wygląd. Dlatego chcemy, by zawsze była czysta i przejrzysta. Choć mycie luster wydaje się z pozoru prostą i błyskawiczną czynnością, to jednak może przysporzyć nieco problemów. Nawet po dokładnym polerowaniu mogą pozostać na nich nieestetyczne smugi i zacieki. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na mycie luster, tak by nie pozostawały na nich żadne ślady. Pomocne mogą okazać się takie domowe środki jak ocet, spirytus czy nylonowe rajstopy. Jak wykorzystać je do czyszczenia luster? Podpowiadamy.

Mycie luster za pomocą octu

Jednym z najbardziej skutecznych, a zarazem ekologicznych sposobów na lśniące lustra i szyby jest niezastąpiony ocet spirytusowy. Należy sporządzić mieszankę ze szklanki wody i 1/3 szklanki octu, a następnie przelać do butelki z atomizerem. Najlepiej użyć do tego wody destylowanej, gdyż ta z kranu zawiera minerały, które mogą sprawiać, że na lustrze powstanie osad. Przygotowanym roztworem spryskujemy ściereczkę z mikrofibry (nie pozostawia żadnych włókien) i przecieramy nią lustro. Nie zaleca się bezpośredniego spryskiwania szklanej tafli, gdyż płyn może odkładać się w rogach lustra lub przenikać pod jego powierzchnię i powodować uszkodzenia. Na koniec należy wypolerować lustro. Ocet sprawi, że będzie ono lśniło i nie będzie na nim żadnych smug.

Usuwanie brudu z luster za pomocą spirytusu

Na zabrudzenia narażone jest szczególnie lustro w łazience, na którym zostają ślady po używanych przez nas kosmetykach, zwłaszcza lakierze do włosów, plamy z pasty do zębów czy odciski palców. Zwykłe przetarcie tafli ściereczką, papierowym ręcznikiem czy szmatką nasączoną płynem nie zawsze pomoże pozbyć się zanieczyszczeń. Często tłuste substancje rozprzestrzeniają się na całe lustro, przy każdym naszym ruchu. Na szczęście sprzymierzeńca z zaciekami i smugami możemy znaleźć w swojej apteczce. Jest nim spirytus, prawdziwy pogromca brudu, który z łatwością usunie tłuste plamy z lustra. Wystarczy namoczyć nim wacik i przetrzeć nim problematyczne miejsca. Następnie myjemy okno tak jak zwykle, czy to z pomocą płynu czy podanej wyżej metody z octem.

Jak zapobiec parowaniu lustra?

Prawdziwą zmorą jest parowanie lustra w łazience po gorącej kąpieli. Co zrobić, by para nie osadzała się na nim? Wystarczy wcierać w powierzchnię lustra parę kropel gliceryny, która stworzy na nim warstwę ochronną. Dobrym patentem jest też wtarcie w szklaną taflę pianki do golenia i wypolerowanie jej miękką ściereczką. To sprawi, że para nie będzie się osadzać na powierzchni lustra nawet przez kilka tygodni. Nie przesadzajmy jednak z ilością pianki, gdyż możemy jeszcze bardziej zabrudzić lustro.

Polerowanie nylonowymi rajstopami

Kluczowym zabiegiem po myciu luster jest ich polerowanie. Jednak papierowy ręcznik i szmatka mogą pozostawiać smugi, których ciężko jest się pozbyć. Z pomocą mogą przyjść nam nylonowe rajstopy, które sprawią, że tafla lustra będzie lśnić jak nigdy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama