Reklama

Domowe sposoby na czyszczenie srebra

Srebrne przedmioty nigdy nie wychodzą z mody. Cechuje je wyjątkowa elegancja – wystarczy niewielka dekoracja ze srebra, by nasze stoły czy wnętrza wyglądały bardziej stylowo. Niestety, jest to materiał, który z czasem matowieje i pokrywa się nieestetycznym nalotem. Co zrobić w takiej sytuacji? Bez obaw, czyszczenie srebra wcale nie należy do skomplikowanych zadań i nie wymaga dużych nakładów pracy lub kupowania drogich detergentów. Domowe metody okażą się w tej dziedzinie jak najbardziej skuteczne.

Czyszczenie srebra: O tym musisz pamiętać

Pojawienie się przebarwień i ciemnego nalotu nie świadczy o kiepskiej jakości srebrnego przedmiotu. To naturalny proces, który jest wynikiem reakcji chemicznych. Dochodzi do nich poprzez kontakt srebra z powietrzem  i innymi substancjami - nawet kosmetykami (zwłaszcza do makijażu) i wodą. Na szczęście osad nie musi zostać na naszym ulubionym naszyjniku czy bransolecie na zawsze. W jego usunięciu pomogą proste składniki z kuchennych i łazienkowych szafek.

Trzeba wziąć pod uwagę, że część z metod związana jest z namaczaniem srebrnych przedmiotów. Do tego celu nie należy stosować metalowych naczyń. Lepiej sprawdzą się miski szklane lub wykonane z tworzywa sztucznego.

Reklama

Jak wyczyścić srebro octem?

Ten produkt jest doskonale znany wszystkim zwolennikom czyszczenia różnorodnych powierzchni tradycyjnymi, babcinymi metodami. Pomoże również w przywróceniu blasku srebrnym przedmiotom. Jak przeprowadzić czyszczenie srebra? Do miski lub głębokiego naczynia wlewamy szklankę ciepłej wody oraz łyżkę octu. Pozostawiamy w roztworze przez pół godziny. Jeśli zabrudzenia nie zostaną usunięte w całości, "kąpiel" będzie trzeba przedłużyć. Jeśli efekty są zadowalające, srebrne przedmioty osuszamy miękką ściereczką.

Warto wiedzieć: Dla wzmocnienia efektu do roztworu można dodać łyżeczkę sody oczyszczonej.

Czym wyczyścić srebro? Pastą do zębów!

Pasta do zębów dba o nasz śnieżnobiały uśmiech, pomoże uporać się także z zabrudzeniami na srebrze. W tym celu używać należy wyłącznie produktów bez mikrogranulek. Ich ścierne działanie mogłoby doprowadzić do powstania uszkodzeń na czyszczonej powierzchni.

W najprostszym wariancie pastę nakładamy na problematyczne miejsca i odstawiamy na kilka lub kilkanaście minut. Płuczemy wodą do czysta i polerujemy flanelową szmatką.

Jeśli nalot, z którym mamy do czynienia, jest wyjątkowo trudny do usunięcia, pastę możemy nałożyć na nieużywaną szczoteczkę do zębów i delikatnie pocierać srebro. Plusem tego rozwiązania jest możliwość dotarcia do wszystkich zakamarków i szczelin. Trzeba jednak zachować dużą ostrożność i delikatność, by nie zarysować delikatnych przedmiotów ze srebra.

Domowa pasta do czyszczenia srebra z mąki ziemniaczanej

Tak, mąka przyda się nie tylko do zrobienia apetycznych klusek. Jeśli mamy do wyczyszczenia całą srebrną zastawę, użyjmy dwóch szklanek mąki ziemniaczanej oraz połowy szklanki zimnej wody. Mieszamy energicznie do momentu, aż uzyskamy gęstą pastę. Polerujmy nią srebro, by pozbyć się brzydkiego nalotu i nabłyszczyć powierzchnię.

Patent z lodówki

Do wyczyszczenia srebra przyda się także białko kurzego jajka. Oddzielmy je precyzyjnie od żółtka i ubijmy na sztywną pianę. Zamiast jednak planować zrobienie popisowej bezy, nałóżmy jajko w tej formie na zabrudzone srebro i pocierajmy ściereczką. Opłuczmy czystą wodą, wysuszmy i cieszmy się widokiem lśniących sztućców oraz biżuterii.

Zobacz również:

Jak wyczyścić kabinę prysznicową? Skuteczne sposoby na osady

To buty idealne na odwilż. W nich nie przemokniesz!

11 powodów, dla których warto mieć w domu te saszetki. Genialne zastosowania

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama