Reklama

Domowe sposoby na czyszczenie fug

Czyszczenie fug nie należy do najprzyjemniejszych czynności, gdyż zbiera się w nich sporo brudu – zwłaszcza gdy są jasne. Do tego może pojawiać się na nich pleśń, szczególnie przy kabinie prysznicowej lub wannie. Warto więc znać triki, dzięki którym szybko można odświeżyć fugi i sprawić, że znów będą czyste. Istnieje przynajmniej kilka domowych i sprawdzonych sposobów na wyczyszczenie fug. Przedstawiamy je poniżej.

Jak wyczyścić fugi octem jabłkowym?

Jedną z niezawodnych metod na doprowadzenie fug do porządku jest ocet jabłkowy. Pomoże szczególnie przy jasnych spoinach międzypłytkowych, które nie są jeszcze bardzo brudne. Wystarczy przygotować roztwór z octu jabłkowego i wody w proporcji 1:1. Następnie należy namoczyć w nim ściereczkę lub gąbkę, nanieść na fugi i pozostawić na pięć minut. Po tym czasie czyścimy te miejsca szczoteczką do zębów i przecieramy szmatką namoczoną w ciepłej wodzie.

Zobacz również: Jak wyczyścić okap kuchenny? Sprawdzone sposoby

Reklama

Pasta z sody oczyszczonej i wody utlenionej

Jeśli na fugach są silniejsze zabrudzenia, to ocet może nie wystarczyć. Warto przygotować wtedy mieszankę z ½ szklanki sody oczyszczonej, ¼ szklanki wody utlenionej i jednej łyżki płynu do mycia naczyń. Powinna powstać gęsta pasta, którą należy nałożyć na spoiny międzypłytkowe, pozostawić na kilka minut, a następnie wyczyścić za pomocą szczoteczki do zębów. Na koniec fugi przemywamy mokrą szmatką - środek ten nie tylko usunie z nich brud, ale też doskonale wybieli spoiny.

Zobacz również: Jak wyczyścić kabinę prysznicową? Skuteczne sposoby na osady

Wybielacz - sposób na idealnie białe fugi

W przypadku białych fug, które z czasem poszarzały, lub pojawił się na nich brzydki nalot czy pleśń, konieczne są silniejsze środki. Można sięgnąć po wybielacz wymieszany z sodą oczyszczoną (dodajemy jej tyle, by powstała gęsta pasta). Nakładamy mieszankę na fugi, odczekujemy 10 minut, po czym zmywamy. Przy tym sposobie należy zachować środki ostrożności i nałożyć rękawiczki ochronne, gdyż wybielacz może podrażnić skórę. 

Zobacz także:

Dodaj kilka kropel do wody. Panele będą lśnić

Zastosowanie coli w domu: Nawet nie wiesz, w czym może pomóc

Sprawdzone sposoby na czyszczenie toalety

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama