Reklama

Domowe sposoby na czysty dywan

Dywan nie tylko chroni podłogi, ale też z powodzeniem sprawdza się jako dekoracyjny element wnętrz. Niestety dywan jest bardzo podatny na zabrudzenia, a z czasem może stać się wyblakły i zniszczony albo też wydzielać nieprzyjemny zapach. Trzeba więc regularnie o niego dbać, nie wystarczy jednak tylko go odkurzać. Co kilka miesięcy dywan wymaga kompleksowego czyszczenia i prania. Nie trzeba oddawać go do pralni chemicznej lub używać do tego detergentów chemicznych, by nie wdychać ich oparów. Istnieją proste, domowe sposoby na odświeżenie dywanu, usunięcie z niego plam i zneutralizowanie zapachu. Sprawdź, jak dbać o dywan, by pozostał czysty i świeży na długo.

Reklama

Czyszczenie dywanu sodą

Nawet jeśli odkurzasz dywan dość często, brud i kurz może wciskać się w głąb dywanu. Dywan zaczyna wtedy brzydko pachnieć, co z czasem staje się odczuwalne w całym pomieszczeniu. Czasami nie wystarcza nawet porządne i żmudne trzepanie dywanu. Warto więc sięgnąć wtedy po sodę oczyszczoną, która świetnie neutralizuje zapachy i pomaga odświeżyć kolor dywanu. Odkurzony uprzednio dywan należy posypać obficie sodą, pozostawić na 4-5 godzin i ponownie odkurzyć. Na wyblakły dywan można zastosować pastę z sody. Należy zmieszać ją z wodą w takich proporcjach, by uzyskać gęstą papkę. Pastę wystarczy wetrzeć gąbką w dywan, pozostawić na godzinę i przemyć dywan ciepłą wodą. W taki sposób można też pozbyć się pojedynczych plam z dywanu.

Czyszczenie dywanu skrobią ziemniaczaną

Inną skuteczną metodą czyszczenia dywanu na sucho jest rozsypanie na nim sporządzonego w domu proszku. W tym celu należy zmieszać 1,5 szklanki skrobi ziemniaczanej z 4 łyżkami drobno startych płatków mydlanych. Rozsyp proszek na dywan i wcieraj go w głąb wykładziny szczotką. Pozostaw mieszankę na 30 minut, a następnie odkurz dywan.

Czyszczenie dywanu na mokro

Bardziej zabrudzony dywan wymaga czyszczenia na mokro. Można wykorzystać do tego tani i skuteczny roztwór z octu i soli. Do jego wykonania potrzebne jest 250 ml octu, 500 ml wody i 2 łyżki soli. Wymieszaj składniki ze sobą i wlej do butelki ze spryskiwaczem. Rozpyl roztwór na dywanie i pozostaw do wyschnięcia. Na koniec odkurz dywan. Nie obawiaj się, że zapach octu pozostanie. Szybko się ulotni po wyschnięciu dywanu.

Usuwanie plam z dywanu

Na trudne do usunięcia plamy z dywanu można zastosować inną mieszankę z octu. Zmieszaj ze sobą 1 szklankę ciepłej wody, 1 łyżeczkę płynu do naczyń, 1 łyżkę octu i 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Spryskaj mieszanką plamę na dywanie i wetrzyj ją w dywan ręcznikiem lub gąbką. Plamę po czerwonym winie można polać białym winem, by rozjaśnić przebarwienie. Następnie należy wyczyścić to miejsce gąbką namoczoną w zimnej wodzie i posypać je solą. Po 10 minutach wystarczy odkurzyć dywan. Plamy z błota czy tłuszczu można posypać solą kuchenną, pozostawić na 15-20 minut i odkurzyć. Natomiast plamę z wosku usuniesz w prosty sposób za pomocą żelazka. Połóż na plamie cienką ściereczkę i przejedź po niej kilka razy żelazkiem. Usuń z dywanu zastygnięty wosk.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama