Reklama

Domowe rozwiązania na zatkany odpływ

Zatkany odpływ może przydarzyć się w każdym domu, co znaczy, że wszyscy powinni znać podstawowe sposoby na udrażnianie rur. Jeżeli zauważysz, że woda nie spływa tak szybko, jak powinna lub odpływ uległ całkowitemu zatkaniu, możesz iść do sklepu i znaleźć chemiczny preparat, lub zrobić go własnoręcznie, z domowych składników. Rozwiązań jest kilka, a każde wykorzystują produkty dostępne w większości domów. Jeżeli chcesz je poznać, koniecznie przejdź do dalszej części artykułu.

Reklama

Soda oczyszczona i ocet

Do odpływu wsyp pół szklanki sody oczyszczonej, następnie zalej połową szklanki octu i zatkaj korek, aby obie substancje mogły chwilę “popracować”. Po około 15 minutach, zagotuj garnek wrzącej wody i wlej do odpływu. Gorąca woda dokładnie wypłucze zarówno mieszankę sody i octu, jak i rozpuszczone zanieczyszczenia.

Płyn do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń jest substancją powierzchniowo czynną, która z łatwością poradzi sobie z usunięciem zabrudzeń w rurach. Większość zabrudzeń to tłuszcz, który osadza się na ściankach rur i tężeje, powodując narastanie zanieczyszczeń. Wlej więc do odpływu około ½ szklanki płynu do mycia naczyń i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie wlej pełen czajnik gorącej wody i odczekaj kolejne 15 minut. Po tym czasie wlej następną część wrzątku i gotowe.

 Tabletki do czyszczenia protez

Jeżeli masz w domu tabletki do czyszczenia protez, skrusz cztrey sztuki i wsyp do odpływu, następnie zalej całość szklanką octu i odstaw na 15 minut. Po tym czasie puść mocny strumień wody, który wypłucze zanieczyszczenia. Mieszanka octu i tabletek do czyszczenia protez pomoże pozbyć się zatorów zarówno spowodowanych tłuszczem, jak i innymi substancjami organicznymi.

Duża ilość gorącej wody

Na sam początek wypróbuj jednak sztuczkę proponowaną przez hydraulików. Zagotuj jak najwięcej wody i wlej dużym strumieniem do zatkanego zlewu lub toalety. Musisz jednak uważać, aby ceramiczne naczynie nie pękło, kontroluj ilość wlewanego wrzątku tak aby cała woda od razu spływała  do odpływu. Gorąca woda zmiękczy i rozpuści większość zabrudzeń, dzięki czemu nie będziesz musieć stosować bardziej inwazyjnych metod.

Usuwaj włosy z odpływu

Jak wiadomo od lat, problemom zawsze łatwiej zapobiegać niż je rozwiązywać. Aby twój odpływ nie sprawiał problemów, zawsze podczas czyszczenia wanny usuwaj z niego włosy, które wpadły do rury. Istnieją specjalne plastikowe narzędzia, które umożliwią wyczyszczenia rury bez rozkręcania sitka. Wystarczy wsunąć narzędzie do odpływy i energicznie poruszać rączką. Na ząbkowanej powierzchni zaczepią się włosy znajdujące się w rurze i z łatwością wyciągniesz je z powrotem. W przeciwnym razie, włosy zaczną wyłapywać inne zanieczyszczenia i ułatwią powstawanie zatorów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama