Reklama

Domowe i skuteczne środki czyszczące

Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków do czyszczenia zabrudzeń, przypalonych garnków czy usuwania osadów z kamienia. Niestety zawierają one szkodliwe substancje, które mogą wywoływać alergie i podrażnienia skóry. Są też zagrożeniem dla małych dzieci. Dlatego do codziennych porządków warto wykorzystywać naturalne i tanie środki czyszczące, które są w każdym domu. Jak usunąć osad z kamienia? Czym udrożnić rury? Jak pozbyć się smug na oknach?

Reklama

Domowe środki czyszczące – ocet

Ocet to uniwersalny środek do czyszczenia wielu powierzchni. Pomoże usunąć kamień z czajnika, a także osady z kranów czy kabiny prysznicowej. Wystarczy zagotować go w czajniku i pozostawić na 2 godziny, a następnie wylać i wypłukać czajnik. Jeśli namoczoną w occie ścierkę owiniemy wokół kranów, po kilku-kilkunastu godzinach osad z kamienia zniknie. Ocet warto też wymieszać z wodą w proporcji 1:1 i wlać do pojemnika z atomizerem. Taką mieszanką zastąpimy płyn do mycia szyb czy kabin prysznicowych. Powierzchnie będą błyszczące i pozbawione smug.

Domowe środki czyszczące – soda oczyszczona

Za pomocą sody oczyszczonej pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów w lodówce – 100 g sody wystarczy wsypać do miseczki i włożyć do urządzenia. Sodę można także zmieszać z wodą, tak by powstała konsystencja pasty. Za jej pomocą wyczyścimy i wybielimy brudne fugi, zdezynfekujemy deski do krojenia czy pozbędziemy się osadu z kuchennego zlewu. Soda oczyszczona to również skuteczny środek do udrażniania rur. Torebkę proszku wystarczy wsypać do odpływu i zalać wrzątkiem.

Domowe środki czyszczące – kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy znacznie ułatwi nam codzienne porządki. Zmieszany z proszkiem do prania wybieli i odświeży jasne ubrania. Jeśli dodamy go do zmywarki (wystarczą 2 łyżeczki umieszczone w pojemniku z tabletką), nadamy blask szklanym naczyniom. Kwasek cytrynowy można również zmieszać z wodą, tak by powstała pasta. To świetny sposób do czyszczenia zaśniedziałych srebrnych przedmiotów, zlewu czy powierzchni pokrytych pleśnią. Za pomocą kwasku cytrynowego z łatwością wyczyścimy też mikrofalę. Do miseczki z wodą wystarczy wsypać 3 łyżeczki kwasku, a następnie uruchomić urządzenie na kilka minut. Po tym czasie mikrofalę wystarczy tylko przetrzeć gąbką.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama