Reklama

Dlaczego warto wrzucić liść laurowy do prania?

Na próżno szukać polskiego domu, w którym nie ma schowanych w spiżarni liści laurowych! Aromatyczne części wawrzynu szlachetnego dodają nietuzinkowego aromatu różnym potrawom kuchni polskiej, ale nie tylko. Wzbogacą smak sosów i zup, a dodanie ich do mięs sprawi, że będą wyjątkowo pyszne! Jednak liście laurowe mają więcej zastosowań: spalone w popielniczce eliminują brzydkie zapachy, a schowane w zakamarkach wytępią podstępne mole spożywcze. Jednak rzadziej wspomina się o tym, że zielone części wawrzynu szlachetnego warto dodawać do prania białych ubrań. Dlaczego? Sprawdźmy wspólnie!

Dlaczego warto wrzucić liście laurowe do prania?

Wiele osób zastanawia się, po co wrzucać liście laurowe do prania. Odpowiedź jest bardzo łatwa: ponieważ ma właściwości wybielające! Dlatego, jeśli nasze ulubione białe bluzki lub koszule swoje lata świetności mają już dawno za sobą, warto do pralki dodać kilka liści. W ciągu jednego cyklu prania pomogą pozbyć się nagromadzonych we włóknach osadów, który rażąco wpływają na wygląd ubrań. Warto przynajmniej wypróbować ten łatwy patent: liście laurowe są obojętne dla tkanin, więc nie zniszczą ubrań tak, jak inne detergenty.

Liście laurowe: Ratunek dla zafarbowanego ubrania

Niewiele trzeba, aby nasze białe ubrania zostało zafarbowane! Wystarczy, że niepostrzeżenie po wstępnym sortowaniu, do bębna pralki trafi niechciany element ubioru w innym niż biały kolorze. Po praniu możemy się bardzo niemile zaskoczyć, a jej zawartość zmienić barwę na inną. Często zafarbowane ubrania spisujmy na straty, więc wtedy albo się ich pozbywamy, albo zasilają część garderoby do chodzenia po domu. 

Reklama

W takiej sytuacji nie trzeba załamywać rąk, ponieważ liście laurowe mogą pozbyć się niechcianego koloru ubrań i przywrócić im śnieżną biel! Wystarczy przygotować wywar z liści laurowych!

Wywar z liści laurowych na zafarbowane ubrania

Przygotowanie wywaru z liści laurowych jest banalne: wystarczy garść przyprawy zalać dużą ilością wody i zagotować przez około 20 minut. Kiedy wybielająca mikstura przestygnie, należy wrzucić do niej zafarbowane ubrania. Niestety, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ odzież trzeba moczyć kilka godzin (najlepiej całą noc). Jeśli pozwalają nam na to możliwości, zawartość garnka można przemieszać.

Tak odmoczone, zafarbowane elementy odzieży wystarczy wyprać w pralce, tak jak zwykle. Dla lepszego efektu do pralki - oprócz proszku lub płynu do płukania - można dodać sodę oczyszczoną lub sól kuchenną, które spotęgują efekt!

Zobacz także:

Wsyp trochę do pralki i zobacz, co się stanie. Nie pożałujesz! Domowe sposoby na plamy na ubraniach
Nieznane zastosowanie liścia laurowego. Pomaga nie tylko w kuchni

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama