Reklama

Dlaczego ścielenie łóżka szkodzi twojemu zdrowiu

Pewnie wielu z nas mama wiecznie kazała ścielić łóżko. Jeśli jesteś jedną z osób, która nie wyrobiła sobie tego nawyku – masz szczęście. Według badań przeprowadzonych w 2006 roku opublikowanych w magazynie naukowym, ścielenie łóżka (oprócz wartości estetycznych) sprawia, że staje się ono wylęgarnią roztoczy. Przeciętnie, każde łóżko jest schronieniem dla ponad miliona roztocza zwanego Skóro żarłoczkiem skrytym. Te mikroskopijne robaczki żyją w ciemnych, wilgotnych miejscach materaców i poduszek odżywiając się twoim martwym naskórkiem i wydalając (tak, wydalając) alergen, który może wywoływać symptomy podobne do astmy.

Reklama

Kiedy rankiem ścielesz łóżko powodujesz, że miliony roztoczy zostają uwięzione w ciemnym i wilgotnym materiale, który chroni je przed wysychaniem i śmiercią spowodowaną jasnym światłem dnia. Co więcej - zapewniasz im bezpieczeństwo i pożywienie, miejsce do wydalania swoich odchodów i rozmnażania się. Te małe bestie uwielbiają, jak okrywasz je kołdrą o poranku, bo dzięki temu będą mogły kontynuować swój cykl życiowy kolejnej nocy.

Jednak jeśli nie pościelisz rankiem łóżka, wystawisz roztocza na oddziaływanie czynników środowiskowych twojego domu – przepływ powietrza i światło słoneczne jest zabójcze dla tych stworzeń. Obumierają, dzięki czemu twoje łóżko stanie się odrobinkę zdrowszym miejscem do spania.

Aby pozbyć się martwych roztoczy możesz spryskać materac sodą do pieczenia, a następnie odkurzyć go. Tez zabieg pozwala usunąć zarówno martwe, jak i żywe mikroorganizmy.

Powinieneś też zastanowić się nad tym, jak często pierzesz powłoczki pościeli i prześcieradła – wypranie ich jest dobrym pomysłem bez względu na to, czy żyją w nich roztocza czy nie.

Nawet jeśli wydaje się nam, że powyższe informacje o roztoczach są obrzydliwe i niesmaczne, nie można zaprzeczyć, że istnieją pewne psychologiczne korzyści płynące ze ścielenia łóżka po wstaniu rano. Zdaje się jednak, że to my musimy określić, co jest dla nas lepsze – spanie w jednym łóżku z armią robactwa, czy poprawienie sobie humoru przed wyjściem do szkoły czy pracy.

A zatem co myślisz? Czy ścielenia łóżka i zachowanie estetyki jest dla ciebie ważniejsze niż zadbanie o swoje zdrowie, kiedy każdej nocy kładziesz się w oczekiwaniu spokojnego snu?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama