Reklama

Czyszczenie palników gazowych: Domowe sposoby na lśniącą kuchenkę

Czyszczenie palnika gazowego może być nie lada wyzwaniem. Osiadające na nim resztki żywności i tłuszczu bardzo szybko są w stanie doprowadzić nasze kuchnie do ruiny, a nas do rozpaczy. Mozolne szorowanie jest zajęciem nie tylko wyczerpującym, ale może też spowodować powstanie nieestetycznych rys i zniszczenie sprzętu. Sprawdź więc, czym wyczyścić palniki gazowe oraz płytę kuchenki, by uniknąć przykrych niespodzianek podczas domowych porządków.

Higiena w kuchni

Większość z nas regularnie zmywa naczynia, przeciera blaty i wynosi śmieci, by zachować w kuchni pożądaną czystość. Dbanie o higienę w pomieszczeniu, w którym przyrządzamy posiłki, powinno być przecież jednym z naszych priorytetów, gdy mowa o domowych porządkach. Mimo to regularnym czyszczeniem palników gazowych wiele osób nie zaprząta sobie głowy do czasu, aż stan kuchenki naprawdę woła o pomstę do nieba. Dlaczego nawyk sprzątania tej części kuchni powinien wejść nam w krew?

Reklama

  • Zapach spalenizny, wydobywający się z przypalanych resztek jedzenia, potrafi zamienić gotowanie w prawdziwy koszmar, a wywietrzenie pomieszczenia może być naprawdę trudne. Wziąć to pod uwagę powinny zwłaszcza osoby, których kuchnie nie mają dostępu do okien lub są połączone z salonem.

  • Brud i plamy jedzenia to idealna pożywka dla grzybów i bakterii, które gromadzą się w ten sposób w bezpośrednim sąsiedztwie naszych posiłków. Ryzyko zatrucia sprawia, że od razu odechciewa się jeść!

  • Zabrudzone palniki gazowe nie działają efektywnie. Niejednokrotnie może się okazać, że wiąże się to ze zwiększonym zużyciem energii, a co za tym idzie - wyższymi rachunkami.

  • Nie można zapomnieć o względach estetycznych. Widok oblepionej tłuszczem kuchenki sprawia, że momentalnie mija nam ochota na przebywanie w kuchni dłużej niż pięć minut.

Domowy płyn do czyszczenia palników w kuchence gazowej

Nadszedł ten dzień, kiedy postanowiłeś uporać się z trudnymi i zaschniętymi zabrudzeniami na palnikach. Okazało się jednak, że w domu nie ma detergentów, które pozwoliłyby na ich wyszorowanie? A może starasz się unikać drażniącej chemii? W obu przypadkach czyszczącą miksturę możesz przygotować samodzielnie.

Potrzebujesz: Octu oraz wody wymieszanych w proporcji 3:1. Wlej je do dużego garnka i zagotuj. Wyłącz kuchenkę i w tak przygotowanym roztworze zanurz zabrudzone elementy kuchenki. Wyjmij je, gdy płyn ostygnie. Jeśli okaże się, że nie wszystkie zabrudzenia zostały usunięte, do ich wyeliminowania użyj szczoteczki lub... zwiniętej w kulkę folii aluminiowej, wykonując okrężne ruchy.

Zobacz też: Jak szybko wyczyścić kuchenny zlew? Domowe sposoby bez szorowania!

Czyszczenie palników gazowych sodą

To kolejny środek, który znajdziesz w kuchennej szafce. Przyda się nie tylko do upieczenia pysznego ciasta, którym będziesz się raczyć po skończonych porządkach. Jeśli nie jesteś przekonany do czyszczenia palników octem, przygotuj pastę z ciepłej wody i sody oczyszczonej. Powinna mieć gęstą konsystencję, dzięki której bez trudu uda się nałożyć ją na palniki. Pozostaw całość na kilka lub kilkanaście minut. Po upływie tego czasu zetrzyj ją wraz z brudem przy pomocy gąbki lub szczotki. Zmyj obficie wodą.

Polecamy: Jak wyczyścić kabinę prysznicową? Skuteczne sposoby na osady

Jak wyczyścić kuchenkę gazową z tłuszczu i innych zanieczyszczeń?

Płyta kuchenki jest tak samo narażona na codzienne zabrudzenia. Przy czyszczeniu trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, by jej nie zarysować. Jeśli sprzątasz regularnie, nie musisz zaopatrywać się w specjalistyczne środki - wystarczą ciepła woda i płyn do mycia naczyń.

Gdy jednak z porządkami nie jest ci po drodze, a plamy są już zaschnięte, warto znów zerknąć w stronę tradycyjnych środków czyszczących. Wymieszaj ocet z wodą, ale tym razem w równych proporcjach. Przelej do butelki z atomizerem i spryskaj problematyczną powierzchnię, zostawiając na co najmniej kwadrans. Zetrzyj przy pomocy miękkiej gąbki - nie należy korzystać z jej szorstkiej części! Jeśli zabrudzenia nie dają za wygraną, całą procedurą powtórz, następnie poleruj do sucha papierowym ręcznikiem.

Zobacz także:

Śmierdzący piekarnik: Jak wyczyścić go po pieczeniu?

Sprawdzone sposoby na czyszczenie toalety

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama