Reklama

Czyste okna bez smug? Idealny środek znajdziesz w łazience

Umycie okien tak, by nie zostały na nim smugi to niełatwe zadanie. Czynność ta wymaga poświęcenia czasu oraz energii, a efekty nie zawsze spełniają oczekiwania. Jeśli chcesz uniknąć frustracji, zrezygnuj z sięgania po drogie i chemiczne środki. Zastąp je produktem, który dobrze znasz i często używasz w łazience.

Kiedy myć okna?

Jeśli chcemy cieszyć się czystymi oknami, na których nie widać śladów palców i smug, zacznijmy od wyboru odpowiedniego dnia oraz pogody. Choć najczęściej przystępujemy do tej czynności w dość ciepłym i słonecznym czasie, okazuje się, że takie warunki wcale nie sprzyjają dokładnemu myciu okien. Dlaczego tak się dzieje? Promienie słoneczne padające na szyby sprawiają, że znajdująca się na nich woda szybciej paruje, pozostawiając brzydkie ślady, smugi oraz zacieki.

Lepiej zrezygnować z mycia okien także w mroźne dni. Zbyt niska temperatura spowoduje zamarzanie cząsteczek wody, co dodatkowo utrudni mycie, a także może skończyć się porysowaniem szyb. Kiedy zatem wypada idealny moment na doprowadzenie okien do porządku? Poczekajmy do mniej słonecznego lub całkowicie pochmurnego dnia. W pokojach skierowanych na wschód zabierzmy się za to po godzinie 11, na zachód tuż po 15, a południowe muszą poczekać do wczesnego wieczora. Jedynie te skierowane na północ nie stanowią większego problemu i z powodzeniem możemy wybrać odpowiednią dla nas porę.

Reklama

Sprawdź: Wrzuć do czajnika. Uporczywy osad z kamienia zniknie bez śladu

Czego użyć do czyszczenia brudnych szyb?

W myciu okien, prócz dedykowanego detergentu, ważny jest także wybór odpowiedniego narzędzia. Do szybszego uzyskania błyszczących okien bez smug przyczyni się zwyczajna ściereczka z mikrofibry. Ten miękki kawałek poliestru o cienkich włóknach z łatwością zbiera brud z powierzchni. Za jej wyborem przemawia także duża chłonność wody.

Do mycia przy użyciu mikrofibry wystarczy sama woda. Stosując ten sposób, możemy zaoszczędzić na silnych środkach czyszczących. Którą ściereczkę wybrać? W celu umycia szyb w oknach najlepiej sięgnąć po te o gramaturze 25-300 g/m2 oraz splocie pętelkowym.

Szukając tanich metod na lśniące okna, sięgnijmy po sposób, który od lat znają nasze mamy i babcie. Ten patent wykorzystuje stare nylonowe rajstopy. Tkanina poliamidowa, z której są wykonane, sprawi, że na oknach nie zostanie nawet najmniejsza smuga. Wystarczy, że po umyciu oraz wstępnym przetarciu na sucho, przyłożymy rajstopy do szyby i zaczniemy okrężnymi ruchami polerować. Tym samym zbierzemy z powierzchni nawet najmniejsze pyłki, a tafla zachwyci oczy połyskiem.

Sprawdź: Jak usunąć brzydki zapach z odpływu i udrożnić zatkane rury? Zobacz, jakie to proste!

Nietypowe zastosowanie płynu do płukania

Chcesz cieszyć się czystymi oknami, a przy okazji zaoszczędzić na drogich środkach do mycia? Wykorzystaj produkty, które z powodzeniem znajdziesz w swoim domu. W tym celu świetnie sprawdzi się płyn do płukania. Sprawi, że uporczywe cząsteczki kurzu oraz brudu będą wolniej przywierać do ich powierzchni.

Przygotowanie prostego środka do mycia szyb na bazie płynu do płukania jest niezwykle szybkie. Wystarczy, że zmieszasz ze sobą wodę i płyn w proporcjach 4:1, a następnie zwilżysz szmatkę i dokładnie umyjesz powierzchnię okien. Już po kilku minutach odzyskają dawny blask, a przy okazji w pomieszczeniu będzie unosił się przyjemny zapach.

Sprawdź również:

6 sposobów na zaparowane okna w zimie. Jeden z patentów nigdy mnie nie zawiódł

Ścierasz, a on znów osiada? Tak pozbędziesz się kurzu na dłużej. Genialny trik

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mycie okien
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama