Reklama

Czym zastąpić płyn do mycia naczyń? Domowe specyfiki

Zmywanie naczyń niektórych uspokaja, a innych doprowadza do szewskiej pasji. Niezależnie, czy lubimy tę czynność, czy też nie, w obliczu braku zmywarki trzeba naczynia zmywać ręcznie. A co zrobić, kiedy w ferworze domowych obowiązków zapomnieliśmy uzupełnić zapasy płynu do mycia naczyń? Na szczęście, nie trzeba gnać do sklepu, tylko wykorzystać to, co zazwyczaj mamy w domowych zapasach. Przyjrzyjmy się, czym można zastąpić płyn do mycia naczyń!

Sok z cytryny

Jeśli po obiedzie w zlewie zaskoczyła nas góra brudnych naczyń i brak płynu do ich mycia, nie trzeba załamywać rąk! W kilka chwil można uporać się z tą niedogodnością i umyć szybko całą zastawę. Wystarczy do jednej komory w zlewie wlać ciepłą wodę, dodać do niej sok z kilku cytryn oraz solidną łyżkę soli kuchennej. Do tak przygotowanej mieszanki włożyć naczynia i sprawnymi ruchami gąbki przecierać talerze, garnki czy szklanki. Na koniec nie pozostaje nic innego, jak opłukać naczynia w czystej wodzie i odstawić je na suszarkę. Jeśli i soczystych owoców nie mamy pod ręką, to można zastąpić je kwaskiem cytrynowym.

Reklama

Ocet i soda oczyszczona

Ocet i soda oczyszczona to chyba już wszystkim znane specyfiki, które pomogą doprowadzić dom do należytego porządku. Skoro ten duet ma taką moc czyszczącą, to warto również wykorzystać go jako alternatywę dla płynu do mycia naczyń. Podobnie jak w przypadku soku z cytryny, trzeba do komory zlewu wlać ciepłą wodę, szklankę octu i wsypać kilka łyżek sody oczyszczonej. Namoczone w takiej miksturze naczynia będzie można łatwo umyć, ale później trzeba je wypłukać najlepiej pod bieżącą wodą. Użycie octu i sody to podwójna korzyść, bo nie dość, że będziemy mieć czyste naczynia, to uzyskamy ekologiczny środek czystości.

Mydło

Jeśli zabrakło nam płynu do mycia naczyń, to w zastępstwie można sięgnąć po inne detergenty, które mamy w domu. Co się nadaje do zmywania brudnych talerzy? Oczywiście, mydło! Można użyć zarówno tego w płynie, ale także tego w kostce. Jednak ta druga opcja wymaga wcześniejszego przygotowania. Można albo zetrzeć na tarce odrobinę kostki mydła wprost do ciepłej wody w komorze zlewu, albo rozpuścić starte drobinki w gorącej wodzie, dokładnie zamieszać i przelać do pustej butelki po płynie do mycia naczyń.

Metody naszych babć

Okres PRL-u często kojarzył się z niedoborami podstawowych produktów. Ale nasi dziadkowie i babcie słynęli z niesztampowych rozwiązań i wynajdowania zamienników wszelkich niedostępnych artykułów. Jak radzili sobie z brakiem płynu do mycia naczyń? Pomocna okazywała się... zwykła mąka! Ona ma działanie absorbujące, więc doskonale pochłaniała tłuszcz! Jak umyć naczynia za pomocą mąki? Na to istnieją przynajmniej dwa sposoby. Jeśli plamy nie zdążyły wyschnąć, można bezpośrednio posypać mąkę na talerze, wetrzeć ją gąbką i obficie spłukać. 

Gdy nie zabraliśmy się za mycie naczyń od razu po obiedzie, to można postąpić troszkę inaczej. Do komory zlewu wystarczy wlać gorącą wodę, garść mąki i łyżkę soli, a następnie całość przemieszać i odczekać, aż trochę ostygnie. W takiej ciepłej mieszance można umyć nawet bardzo brudne naczynia.

Zobacz także:

Skurczone ubrania będą jak nowe. Ten patent jest niezawodny!

Sam pierzesz kurtkę puchową? Tego absolutnie nie rób

Niezawodna ziołowa mieszanka. Myszy znikną raz na zawsze

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama