Reklama

Czym wyczyścić buty z zamszu i nubuku? Niezawodne sposoby na plamy

Buty z zamszu bądź nubuku dodają szyku i świetnie współgrają z jesienno-zimowymi stylizacjami, ale ich codzienna pielęgnacja może - choć wcale nie musi - okazać się niemałym wyzwaniem. Niewyprawiona skóra naturalna (zamsz) bądź wyprawiona skóra oszlifowana (nubuk) źle reaguje na kontakt z wodą i delikatne mówiąc nie toleruje wilgoci, co wcale nie oznacza, że wykonanego z niej obuwia nie można przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych odpowiednio zabezpieczyć. Kluczem do sukcesu są w tym przypadku regularne czyszczenie, gotowe preparaty oraz domowe patenty, które potrafią wybawić z niejednej opresji. Dlaczego warto przecierać buty z zamszu bądź nubuku chusteczką do demakijażu, gumką do mazania, papką na bazie sody albo zasypać pudrem dla dzieci? Co wspólnego z usuwaniem śladów po soli drogowej z zamszowego obuwia ma mieszanka na bazie octu spirytusowego? Do czego przyda nam się skórka od chleba? Podpowiadamy.

Reklama

Buty zamszowe i z nubuku czyść regularnie

Buty wykonane z zamszu bądź nubuku są wygodne, nie deformują stóp i prezentują się fantastycznie, ale wymagają kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Kluczowa jest w tym wypadku regularność i dobór akcesoriów oraz domowych patentów. Jeśli zabrudzenia - zarówno te drobne jak i bardziej uporczywe - wyczyści się zaraz po ich powstaniu, szybko znikną. Buty zamszowe i z nubuku trzeba codziennie pielęgnować na sucho; tuż po powrocie do domu. Najlepiej wykorzystać w tym celu szczotkę z delikatnym i miękkim włosiem. Ten tani gadżet doskonale poradzi sobie z kurzem i zaschniętym błotem. Poza tym pozwoli utrzymać strukturę skóry w doskonałej kondycji. Posiadacz zamszowych butów powinien też wyposażyć się w gumkę do zamszu. Jest mała, ogólnodostępna w sklepach stacjonarnych i internetowych, nie kosztuje zbyt wiele i błyskawicznie rozprawi się z plamami po błocie. Zatem choćby z tych powodów warto ją mieć w zasięgu ręki.

W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń powstałych wskutek działania soli drogowej czy błota sprawdzą się dedykowane preparaty przeznaczone do czyszczenia obuwia z zamszu bądź nubuku. Najczęściej posiadają konsystencję pianki i mają w swoim składzie środki, które nie uszkodzą struktury materiału. Trzeba je po prostu nanieść na zabrudzoną powierzchnię obuwia i wyczyścić na mokro szczoteczką z miękkim włosiem. W starciu z plamami różnego pochodzenia, a zwłaszcza z solą drogową nie zawodzą także domowe patenty. Często przewyższają pod względem skuteczności gotowe rozwiązania. Jak wykorzystać do czyszczenia butów skórkę od chleba, gumkę do mazania, puder dla dzieci, papkę z sody, miksturę na bazie wody i octu oraz nawilżane chusteczki? Odpowiedzi można znaleźć poniżej.

Jak wyczyścić buty zamszowe domowymi sposobami?

W dobie mody na środki eko ogromną popularnością cieszą się naturalne metody czyszczenia obuwa, które zakładają wykorzystanie tego, co każdy z nas ma w zasięgu ręki i na wyposażeniu swojej kuchni. Są nie tylko tańsze, ale często znacznie bardziej skuteczne od gotowych rozwiązań, dlatego warto po nie sięgać nie tylko w podbramkowych sytuacjach.

Patent ze skórką od chleba

Jeśli zależy komuś na pielęgnowaniu obuwia bez użycia grama chemii, warto wykorzystać patent ze skórką od chleba. Jak ją w tym celu wykorzystać? Wystarczy po prostu wewnętrzną stroną skórki potrzeć zabrudzoną powierzchnię zamszowego obuwia. Już po kilku minutach po zabrudzeniach nie powinno być śladu.

Sięgnij po gumkę do mazania

W podobny sposób jak skórka od chleba zadziała tradycyjna gumka do mazania. Oczywiście pod warunkiem, że będzie biała. Jeśli delikatnie potrze się nią zabrudzoną powierzchnię buta, ślady po błocie czy innych zanieczyszczeniach szybko znikną.

Wykorzystaj puder dla dzieci

Puder dla dzieci to kosmetyk bardzo bezpieczny dla skóry, a w dodatku łatwo dostępny i tani. Doskonale sprawdzi się także w roli wywabiacza tłustych plam. Wystarczy tylko starannie zasypać nim świeżą plamę po oleju, smarze, bądź jedzeniu, która pojawiła się na zamszowym obuwiu. Zawarty w kosmetyku talk wchłonie tłuszcz i buty - po usunięciu kosmetyku - będą wyglądać jak nowe.

Papka z sody i mleka na zabrudzone buty z zamszu

W pozbyciu się rozmaitych zabrudzeń z zamszowych butów pomaga również papka przyrządzona z sody oczyszczonej i mleka. Do szklanki napoju trzeba dodać łyżkę sody i starannie połączyć składniki. W gotowej mieszance trzeba zamoczyć miękką ściereczkę i starannie wyczyścić nią zabrudzone buty. Można też posłużyć się szczoteczką do zębów.

Mikstura z wody i soli rozprawi się z plamami po soli drogowej

Sól wykorzystywana jesienią i zimą do niwelowania efektu nadmiernej śliskości ulic i chodników to przysłowiowy gwóźdź do trumny w kontekście kondycji butów. (Zarówno tych wykonanych z zamszu jak i klasycznej skóry). Brzydkich śladów i zacieków można skutecznie się pozbyć, sięgając po domową miksturę na bazie octu spirytusowego i wody. Składniki trzeba wymieszać w proporcji 1:1. W gotowym preparacie wystarczy zamoczyć miękką szmatkę i starannie przecierać nią zamszowe buty. Już po kilku minutach czyszczeniach nieestetyczne zacieki po soli powinny zniknąć.

Wykorzystaj nawilżane chusteczki do makijażu

Nie raz nie dwa zdarza się, że plama na zamszowych czy wykonanych z nubuku butach pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli kryzysową sytuację z zabrudzeniem trzeba zażegnać szybko poza domem - na przykład w biurze bądź na imprezie - warto sięgnąć po nawilżaną chusteczkę przeznaczoną do pielęgnacji skóry niemowląt lub demakijażu skóry. Zawarte w niej składniki z pewnością poradzą sobie z plamami i sprawią, że obuwie będzie prezentować się świetnie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama