Czym najlepiej czyścić kanapę? Sposoby na uporczywe plamy

Wystarczy chwila nieuwagi i na naszej ukochanej kanapie powstaje plama. Rozlana herbata, kawa czy wino to częsta sytuacja, która może przydarzyć się nam lub naszym gościom. Co zrobić w takiej sytuacji? Najważniejsze to nie panikować. Im szybciej zareagujesz i sięgniesz po właściwe środki, tym większa szansa, że po plamie nie zostanie nawet ślad. Na szczęście, są też skuteczne metody na zaschnięte i uporczywe plamy po napojach czy tłuszczu. Zobacz, które środki przywrócą czystość twojej kanapie i co zrobić, by nie powstały na niej zacieki.

Tłuste plamy

Zgodnie z prawem Murphy’ego upuszczona kanapka zawsze spadnie masłem do dołu. Nawet jeśli tak się stanie, nie wszystko stracone. Tłuste plamy usuniesz za pomocą mąki ziemniaczanej, talku lub sproszkowanej kredy. Wystarczy obficie posypać plamę jednym ze środków – każdy z nich świetnie pochłania tłuszcz. Na proszku warto położyć papierowy ręcznik i całość docisnąć czymś ciężkim. Po kilku godzinach odkurz poplamione miejsce i przetrzyj wilgotną ściereczką z odrobiną olejku eukaliptusowego.

Na bardzo uporczywe, stare plamy, a także zabrudzenia smarem warto zastosować środki cięższego kalibru. Pomocna będzie benzyna ekstrakcyjna lub alkohol – niewielką ilość nanieś na ściereczkę i delikatnie pocieraj zabrudzenie. Pamiętaj, żeby wcześniej przetestować ten sposób na małym niewidocznym fragmencie, ponieważ obicia kanap wykonane są z różnych tkanin i mogą zostać zniszczone.

Plamy po winie

Plamę po winie należy jak najszybciej zasypać grubą warstwą soli i położyć na niej ścierkę zamoczoną w zimnej wodzie. Po 30 minutach zapierz plamę wodą destylowaną z dodatkiem mydła, delikatnie pocierając zabrudzenie ściereczką. Innym sposobem jest posypanie plamy mąką ziemniaczaną, a następnie skropienie zabrudzenia sokiem z cytryny. Zaschnięte i stare plamy z wina usuniesz za pomocą rozcieńczonego spirytusu lub wody utlenionej 10%. Pamiętaj, żeby roztwór przygotowywać na bazie wody destylowanej (ta z kranu może powodować zacieki). Plamę na skórzanej tapicerce należy zetrzeć papierowym ręcznikiem, a następnie czyścić wodą destylowaną z dodatkiem szarego mydła.

Plamy po kawie i herbacie

Plamy po tych popularnych napojach są bardzo uporczywe. Jeśli jednak zajmiemy się nimi od razu, mamy spore szanse na sukces. Plamę powinno się jak najszybciej przemyć roztworem kwasku cytrynowego (5 lub 10%). Resztki zabrudzenia usuniesz roztworem wody destylowanej i sody oczyszczonej – zamoczoną w nim ściereczką delikatnie pocieraj plamę.

Plamy po tuszu i atramencie

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno przypilnować małe dziecko, by nie zabrudziło kanapy flamastrem lub długopisem. Plamy z atramentu usuniesz roztworem kwasku cytrynowego (5 lub 10%). Ze skórzanej kanapy tego typu zabrudzenia pozbędziesz się za pomocą pasty do zębów lub wody kolońskiej. Plamę z tuszu flamastra usuniesz, pocierając ją delikatnie ściereczką namoczoną w glicerynie.

Wosk na kanapie

Romantyczny wieczór przy świecach zakończył się małą katastrofą i plamą z wosku na kanapie? Obłóż ją kostkami lodu, a następnie wykrusz resztki wosku. Tłustej plamy pozbędziesz się, jeśli położysz na niej bibułę i zaprasujesz ją żelazkiem - tłuszcz zostanie wchłonięty przez papier. Pozostałości po zabrudzeniach możesz jeszcze delikatnie przetrzeć ściereczką zamoczoną w spirytusie metylowym (najpierw przetestuj w niewidocznym miejscu).

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama