Reklama

Czym czyścić zasłonę prysznicową?

Nie tylko lśniąca czystością wanna czy brodzik są najlepszą wizytówką naszej łazienki. Z podobną starannością powinniśmy dbać o zasłonę prysznicową, na której często gromadzą się różnego rodzaju zabrudzenia, osady, czy ślady pleśni. Aby skutecznie się ich pozbyć i jednocześnie zapobiec dalszemu ich tworzeniu, warto przestrzegać kilku prostych, pielęgnacyjnych zasad. Podpowiemy ci, z jakich sprawdzonych, domowych trików skorzystać, a z pewnością kąpiel stanie się dla ciebie jeszcze większą przyjemnością niż dotychczas.

Najważniejsze regularne czyszczenie

Na początek kilka pielęgnacyjnych przykazań, które z pewnością ułatwią ci życie. Dbanie o czystość zasłony prysznicowej powinno stać się nawykiem, a nie sporadyczną, odkładaną na przysłowiowe "potem" czynnością. Niemal po każdej kąpieli warto ją rozłożyć i starannie przetrzeć - tak, aby w jej zagięciach nie gromadziły się różnego rodzaju osady z mydła czy wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Co najmniej raz w miesiącu zalecane jest gruntowne czyszczenie zasłony prysznicowej.

Wietrz łazienkę

Łazienka - ze względu na wszechobecną wilgoć - to także doskonałe środowisko dla tworzenia się pleśni; dlatego tak ważne jest jej wietrzenie. Jeśli nie jest możliwe otwarcie okna, uchylmy drzwi. Poza dostępnymi na rynku środkami chemicznymi w pielęgnacji zasłony prysznicowej doskonale sprawdzą się naturalne specyfiki sporządzane na bazie octu i sody oczyszczonej.

Czym czyścić zasłony z poliestru?

Sposób czyszczenia zasłony prysznicowej należy dostosować do materiału, z którego jest wykonana. Do pielęgnacji zasłony z poliestru czy z PCV najlepiej użyć sprawdzonego w kuchni octu spirytusowego. Jak konkretnie go wykorzystać? Starannie rozłóż zasłonę prysznicową na płaskiej powierzchni i dokładnie ją wyczyść z obu stron przy użyciu gąbki lub szczotki nasączonej octem.

Jeśli zabrudzenia są bardzo silne i na zasłonie pojawiły się ślady pleśni, możesz ją wyprać w pralce, dodając do proszku kilka łyżek sody oczyszczonej albo szklankę octu. Pamiętaj, aby temperatura prania nie przekraczała 40 stopni Celsjusza, a program był dostosowany do materiałów syntetycznych.

Czym czyścić zasłony z bawełny?

Do czyszczenia zasłon wykonanych z bawełny najlepiej wykorzystywać mydło. Zasłonę prysznicową w pierwszej kolejności należy odpiąć i starannie rozłożyć na podłodze, a następnie dokładnie wyczyścić wszystkie powstałe na niej plamy i zabrudzenia przy użyciu szmatki zamoczonej w wodzie z mydłem, a następnie całą czyszczoną powierzchnię natrzeć mydłem.

Podobnie jak zasłony z poliestru, tak i te wykonane z bawełny można prać w pralce. Jeśli pojawiły się na nich silniejsze zabrudzenia, do proszku do prania można dodać sody oczyszczonej. Temperatura prania nie powinna przekraczać 60 stopni Celsjusza, a program powinien być przeznaczony do bawełny.

Aby skutecznie zapobiec pojawianiu się mało efektownych śladów pleśni, jeszcze zanim zawiesimy zasłonę prysznicową, warto zamoczyć ją w bardzo słonej wodzie. Dzięki temu prostemu trikowi zabezpieczymy ją przed działaniem wilgoci.

Pamiętaj, aby raz w miesiącu zafundować swojej zasłonie prysznicowej solidne czyszczenia. Zamocz ją w wannie wypełnionej wodą zmieszaną z płynem do mycia naczyń i dokładnie wyszoruj gąbką. Następnie starannie wypłucz samą wodą i osusz. Twoja zasłona będzie lśnić.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama